أثر الروابط اللفظية وغير اللفظية في تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Yabancılara Arapça öğretiminde sözlü ve sözlü olmayan bağlaçların etkisi
  1. Tez No: 847791
  2. Yazar: GHASSAN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arap dili, eğitim araçlarının ve gereçlerinin hızlı ve muazzam gelişimi sayesinde, onu en iyi şekilde öğretmenin çeşitli yönlerini ele alarak Türk toplumunda önemli bir yere sahiptir. Arap dili, dilin en önemli bileşeni olan cümleye dayalı ilişkilere bağlı bir sistemdir. Dilsel bir yapı olarak model alınan ve cümleye hakim olan belki de en öne çıkan konu, cümlenin anlamını oluşturmak için kelimeleri birbirine bağlayan araçlar ve harfler kullanarak amaçlanan anlamına ulaşan bağlantıdır. Cümlelerin anlamlarını anlamakla sözlü ve sözsüz bağlantıların rolü ve etkisine göre diğer dilleri konuşan Arap dili öğrencilerinin yaptığı hataları azaltmak sebebiyle öğrencilerin cümlenin anlamını değiştiren bağlaç seçiminde yaptığı hataları tespit etmek için örnek dersler, testler, sınıf çalışma sayfaları, hipotezleri ve çözümler uygulandı.Araştırma iki ana bölüme ayrılmıştır:Teorik bölümü, sözel ve sözel olmayan bağlantılar için teorik arama terimlerinin tanımını içermektedir. Uygulama / Pratik bölümü, öğrencilerin bir cümlede sözel ve sözel olmayan bağlantıları kullanma becerilerini ölçmek için çeşitli testler yapmanın benimsendiği model dersleri içermektedir ki Model dersleri, testler ve sınıf çalışma sayfaları uygulandıktan sonraki en önemli sonuçlar arasında şunlar yer almaktadır: 1. Tipik dersler, öğrencilerin dil becerilerini geliştirme sürecini açmaktadır. 2. Diyalog metinlerinde öğrenciler arasındaki işbirliğinin etkinleştirilmesini teşvik etmektedir. 3. Öğrenciler, sözel bağlantıları doğru bir şekilde tanımlayarak cümlelerin anlamını öğrenebilmekteler. 4. Öğrenciler dersleri uygulayarak birbirlerinden öğrenirler ve ezberlemenin önemini azaltırlar. 5. Testler, öğrencilerin cümle içindeki sözel ve sözel olmayan bağlantının rolünü anlamada düşünme düzeylerini ortaya koymaktadır. 6. Öğretmen planlama ve performans düzeyini yükseltmektedir. 7. Öğretmenin, bir cümlenin anlamını belirlemede araçların ve harflerin rolünü ne kadar iyi anladıkları konusunda öğrencilerin sorunlarını araştırmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Arabic enjoys such a high-ranking position in the Turkish society, and thanks to the swift and considerable development of educational methods and tools, it has been taught through several optimal approches. Arabic, as a system, is subject to relationships based on the most crucial component of the language, namely the 'sentence'. Perhaps the key thing that has dominated the sentence as a linguistic structure model is the linking that achieves its intended meaning by using connecting words and letters that, in turn, link words to form the meaning of the sentence. According to the role and impact of verbal and non-verbal connectors in understanding the meanings of sentences, model lessons, tests, and class worksheets were applied to detect students' mistakes in choosing the connector that changes the meaning of the sentence, and to develop hypotheses and then solutions to mitigate the mistakes occurring among students of the non-Arabic language. The research was such divided int two main sections:Atheoretical section that contains definitions of the theoretical research termminology related to verbal and non-verbal connectors. And a practical section with model lessons that have adopted various kinds of tests to guage students' ability to utilise verbal and non-verbal connectors in the sentence. In conclusion, we can say that the model lessons, tests and worksheets: 1. Make it possible for students to develop their language skills, 2. Encourage cooperation among students during dialogues, 3. Enable students to figure out the meaning of a sentence by identifying verbal connectors, 4. Help students to learn from each other through prcatice, reducing dependence on rote learning, 5. Reveal the level of students' understanding of the role of verbal and non-verbal connectors, 6. Improve teachers' lesson planning and performance. 7. Allow teachers to investigate students' problems in understanding the role of connectors and letters that determine the meaning of a sentence.