Zeydilik ve Taberistan'da yayılması
Zeydism and its influence in Taberia
- Tez No: 81783
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET“Zeydilik ve Taberistan'da Yayılması”isimli tezimiz Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde takip edilen metot ve kaynaklar hakkında bilgi verildikten sonra Taberistan, Deylaman ve Gilan bölgelerinin coğrafi ve siyasi konumu üzerinde durulmuştur. Taberistan, Elbruz dağlarının kuzeyi ile Hazar denizinin güneyi arasında kalan bölgenin ismidir. İslam'ın ilk dönemlerinden itibaren bu bölgenin fethedilmesi için girişimlerde bulunulmuş, fakat bölge halkının Müslüman oluşu, büyük oranda Zeydi imamlar vasıtasıyla olmuştur. Birinci bölümde Zeydiye'nin doğuşu ve oluşum süreci üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda, Zeyd b. Ali ile başlayan Zeydi hareketler incelenmiş ve bu hareketler içerisindeki Zeydilik'le ilgili hususlar tespit edilmeye çalışılmıştır. 122/740 yılında Zeyd. B. Ali ile tarih sahnesine çıkan Zeydiyye Hicri 3. yüzyılın başında oluşumunu tamamlamıştır. Bu hareketlerde özellikle İmametin Ali-Fatıma soyundan gelen alim, zahid, cesur ve bizzat mücadele için meydana çıkan kişilerin hakkı olduğu düşüncesi işlenmeye çalışılmıştır. Yine aynı bölümde Zeydiler'in Abbasi yönetiminin baskısından kurtulmak ve daha rahat bir ortam bulabilmek amacıyla Taberistan bölgesine gittikleri belirlenmiştir. İkinci bölümde ise Zeydi liderlerin Taberistan bölgesinde iktidara gelmek için yaptıkları mücadeleler ve ortaya koydukları faaliyetler üzerinde durulmuştur. 122/740 yılında tarih sahnesine çıkan Zeydi hareket yaklaşık bir buçuk asır devam eden bir yolculuktan sonra Taberistan bölgesinde kendisine yer bulabilmiş ve iktidar olabilme arzusunu gerçekleştirmiştir. Zeydiler daima İmametin kendi hakları olduğunu savunmuşlardır. 250/864 yılında Hasan b. Zeyd tarafından kurulan Zeydi iktidarı 316/928 yılında Hasan b. Kasım'm ölümüne kadar yaklaşık altmış beş yıl devam etmiştir. Zeydiliğin varlığının devamı açısından, kurulan bu ilk Zeydi devletinin çok önemli olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our thesis called“Zeydism and Its Influence in Taberia”consists of Introduction and two other parts In Introduction geogrophicol and political affairs of Taberia, Deyleman and Gilan have bees studied after some information about the method and resources has been given. Taberia is the name of the region between the north side of Elbruz Mountains and the south of Caspian Sea. Some attemps have been made in order to conquer the region since the first years of Islam, however, people In the region have become Moslem mostly by the help of Zeydian imams. In the first port, apperarance and formation period of Zeydism have been focused on In this respect, Zeydian movemants starting with Zeyd b. Ali have been studied and the issues related with Zeydism in these movements have been tried to examined. The idea that scholars, zahids who are from the Ali-Fatima generation of imamete as well as being brave and people who came out only for struggle have great affects have been studied. Agein in the same section, it is determined that Zeydion people went to Taberia in order to escope from the pressure of Abbasid govern ment and to find a peace atmosphere. In the second part, the struggles and activities of the Zeydian leaders to gain the power in Taberia have bees studied. The Zeydian movement which occurred in 122/740 showed its affects and the desire to be power in Taberia ofter one and a half centuries. Zeydians always claimed that they have the right of imamet, zeydian power. Which was established by Hasan b. Zeyd in 250/864 lasted about 65 years till the death of Hasan b. Kasım. We have the idea that this first Zeydian state is quite important for the continuity of the presence of Zeydism.