Robert Dıck'in The Other Flute metodundaki mikrotonal icra tekniklerinin Türk müziği perde sistemine uyarlanması üzerine bir araştırma (Hüseyni makamı örneği)
A research on the adaptation of microtonal performance techniques in Robert Dick's 'The Other Flute' method to the pitch system of Turkish music (Example of Huseyni maqam)
- Tez No: 847794
- Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada; müzik eğitimi anabilim dalı lisans programlarının müfredatında yer almayan ileri flüt tekniklerinden mikrotonlar konusu üzerinde durularak flüt ile Türk müziği ses sistemine uygun icracılığın geliştirilmesine katkı sağlanmaya çalışılmıştır. 10 kişiden oluşan deney grubuna mikrotonların öğretimi için Robert Dick'in“The Other Flute”adlı metodundan yararlanılmıştır. Öğretim programının uygulanmasından önce ve sonra deney grubundaki öğrenciler Tanburi Cemil Bey'e ait Çeçen Kızı adlı eseri seslendirmişlerdir. Uygulama öncesi ve sonrasındaki performans değerlendirmeleri 5 ayrı alan uzmanı tarafından yapılmıştır. Bunun yanı sıra verilerin desteklenmesi amacıyla Bilge Miraç Atıcı'ya ait MakamBox programı ile performansların histogram analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Deney grubunun ön test ve son test verileri arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been tried to contribute to the development of performance in accordance with the Turkish music sound system with flute by focusing on microtones, one of the advanced flute techniques that are not included in the curriculum of undergraduate programs of the department of music education. Robert Dick's“The Other Flute”method was used to teach microtones to an experimental group consisting of 10 people. Before and after the implementation of the curriculum, the students in the experimental group performed Cecen Kizi by Tanburi Cemil Bey. Performance evaluations before and after the application were made by 5 separate field experts. In addition, histogram analyses of performances were made with the MakamBox program belonging to Bilge Miraç Aticı in order to support the data. As a result of the research, it was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test data of the experimental group.