Nakae Chōmin'in eserlerinde Asya algısı ve Pan-Asyacılık
Perception of Asia and Pan-Asianism in the Works of Nakae Chōmin
- Tez No: 847824
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmada, Nakae Chōmin'in Asya algısı, Asya birliği söylemleri, Pan-Asyacı gruplarla ilişkileri ve Pan-Asyacılık düşüncesindeki yeri analiz edilmiştir. Mikro Tarih yöntemi ile, Chōmin'in fikir ve söylemlerine odaklanılan bu tez, makro ölçekte de Pan-Asyacılığın bilinen militarist karakteristiğinin yanı sıra hangi ideolojilerle kesiştiğini anlama noktasında farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Nakae Chōmin'in eserleri, gazete yazıları ve mektupları gibi birinci el kaynaklardan yapılan analizler sonucunda, Chōmin'in Liberalizm ve Milliyetçilik gibi birbirine zıt görünen iki ideolojiyi Liberal Milliyetçilik düşüncesinde birleştirdiği ortaya çıkmıştır. Liberal Milliyetçilik düşüncesi bağlamında da, ulusların özgürlüğü, ulus hakları ve self-determinasyon gibi kavramlarla, Asya halklarının Batı hegemonyasından kurtuluşu ideali etrafında şekillenen, kendine has bir Pan-Asyacılık düşüncesi ortaya koyduğu görülmüştür. Nakae Chōmin'deki Pan-Asyacılık düşüncesinin, Asya halklarının kardeşlik duygusunda birleşmesi ve pasifizm savunusuyla, Pan-Asyacılığın militarist ve yayılmacı yapısından ayrıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nakae Chōmin's perception of Asia, discourses of Asian unity, relations with Pan-Asian groups and his place in the Pan-Asianist thought were analyzed in this study. The thesis, which focuses on Chōmin's ideas and discourses with the Micro History method, also offers a different viewpoint about the intersection of Pan-Asianism with other ideologies on a macro scale, in addition to its military characteristic. As the result of analyses made from primary sources such as Chōmin's writings, newspaper articles and letters, it was ascertained that, Chōmin combined two opposite ideologies, Liberalism and Nationalism, in a theory of Liberal Nationalism. Also, in the context of Liberal Nationalism, he had a unique Pan-Asianist view that shaped around the ideal of the liberation of Asian people from Western hegemony, with concepts such as the freedom of nations, nations' rights, and self-determination. It has been determined that Nakae Chōmin's Pan-Asianist thought in its defence of pacifism and Asian unity in the sense of brotherhood differs from the militarist and expansionist structure of Pan-Asianism.