Tasarım temelli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin problem çözme becerilerine ve programlama öz-yeterliklerine etkisi
The effect of design-based learning activities on students' problem solving skills and programming self-efficacy
  1. Tez No: 847825
  2. Yazar: ÖZGÜ SENEM KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında tasarım temelli öğrenme etkinlikleri çerçevesinde yürütülen robotik kodlama uygulamalarının öğrencilerin problem çözme becerilerine ve programlama öz yeterliklerine etkisi ve tasarım temelli yürütülen robotik kodlama uygulamalarının güçlü ve zayıf yönleri araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022- 2023 eğitim öğretim yılında özel bir okulda öğrenim gören 34 ortaokul 6.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma grubu ile 8 hafta süren tasarım temelli öğrenme etkinlikleri çerçevesinde yürütülen robotik kodlama uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Nicel veri toplama araçları olarak problem çözme becerisi ölçeği ve programlama öz-yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerini almak için nitel veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme formu ve yansıtıcı günlükler kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı örneklem t-testi parametrik olmayan alternatif testi Wilcoxon işaretli sıralar testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen nicel bulgulara göre tasarım temelli yürütülen robotik kodlama uygulamalarının problem çözme becerisi ve programlama öz-yeterlik ölçeklerinin ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Nitel bulgulara göre ise öğrencilerin tasarım temelli öğrenme etkinlikleri çerçevesinde yürütülen robotik kodlama uygulamalarını eğitici ve öğretici buldukları ortaya çıkmıştır. Bu uygulamanın takım çalışmasını geliştirme, problemleri analiz etmeyi sağlama, günlük hayatla ilişkilendirme gibi katkılarının olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate the effects of robotic coding applications carried out within the framework of design-based learning activities on students' problem-solving skills and programming self-efficacy, and the strengths and weaknesses of design-based robotic coding applications. Mixed research methods were used within the scope of the research. The study group of the research consisted of 34 secondary school 6th grade students studying in a private school in the 2022-2023 academic year. Robotic coding applications were carried out with the working group within the framework of 8-week design-based learning activities. Problem solving skill scale and programming self-efficacy scale were used as quantitative data collection tools. Semi-structured interview form and reflective diaries, which are among the qualitative data collection tools, were used to obtain students' opinions about the application. Dependent sample t-test, non-parametric alternative test, Wilcoxon signed-rank test was used in the analysis of quantitative data, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the quantitative findings obtained, it was revealed that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the problem solving skills and programming self-efficacy scales of design-based robotic coding applications. According to the qualitative findings, it was revealed that the students found the robotic coding practices carried out within the framework of design-based learning activities educational and instructive. It has been observed that this application has contributions such as improving teamwork, enabling analysis of problems, and associating it with daily life. In this regard, suggestions have been made to practitioners and researchers.