Nesnelerin interneti ile uzaktan eğitimde duyu kaybı telafisinin fiziksel buradalık bağlamında incelenmesi
Examining sensory loss compensation in distance education with the internet of things in the context of physical presence
  1. Tez No: 847837
  2. Yazar: FAHRİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada uzaktan eğitimde nesnelerin interneti teknolojisi kullanılarak duyu kaybı telafisinin fiziksel buradalığa etkisi incelenmiştir. Çalışmada, öğrencilerin uzaktan eğitimde yaşadıkları duyu kaybı telafi edilmeye çalışılarak uzaktan eğitimdeki öğretim elemanının ortam koşullarını öğrencilere hissettirebilmesi, bu sayede öğrencilerin buradalık duygusunun nasıl etkilendiği ve öğrencilerin bu tür bir eğitim ortamı hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma durum çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, nesnelerin interneti teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş bir cihaz kullanılarak çevrimiçi bir ders gerçekleştirilmiştir. Ders kapsamında öğrenci ve öğretim elemanın bulunduğu ortam verileri sensörler kullanılarak toplanmış ve bir web uygulaması ile karşılaştırmalı olarak grafikler aracılığıyla sunulmuştur. Uygulama sırasında araştırmacı derse gözlemci olarak katılmıştır. Uygulama sonrasında öğrenciler ve öğretim elemanıyla görüşmeler gerçekleştirilmiş, uygulama hakkındaki görüşleri alınmıştır. Çalışma fizik dersi kapsamında 11 üniversite öğrencisi ve 1 öğretim elemanı ile yürütülmüştür. Çalışma sonuçları, nesnelerin interneti teknolojisinin, öğrenci ve öğretmen arasında derinlemesine bir etkileşim oluşturduğunu göstermiştir. Öğrenciler, öğretim elemanı ile aynı ortamda olduklarını hissetmişler ve bu da öğrencilerin uzaktan eğitimde duyu kayıplarının telafi edilebileceğini göstermiştir. Uygulama kapsamında kullanılan nesnelerin interneti cihazı ile özellikle çevresel faktörlerin grafiklerle görselleştirilmesi sayesinde, öğrencilerin derse olan fiziksel buradalık hissi güçlendirilmiştir. Öğrencilerin ders içeriğine daha aktif katılımları ve anlık olarak öğrenme süreçlerini izleyebilmeleri, nesnelerin interneti teknolojisinin fiziksel buradalığı destekleme kapasitesini ortaya koymuştur. Ancak uygulama her öğrencide farklı duygusal tepkilere yol açmıştır. Bazı öğrenciler için teknolojinin sağladığı duyusal zenginleşme olumlu etkiler yaratırken, bazıları için olumsuz duygusal durumlar ortaya çıkarmıştır. Her ne kadar gerçekleştirilen uygulama öğrencilerin duyusal kayıplarını telafi etse de duyu kaybının tamamen telafisi için ek stratejilerin ve çözümlerin geliştirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bu çalışma, tıp literatüründe yer alan duyu kaybı telafisi kavramının eğitim bilimleri alanında kullanımı ile ilgili ilk çalışmalardan biri olmuştur. Fiziksel buradalığın artırılması için duyu kaybı telafisinin önerilmesi yeni bir yaklaşım olarak literatüre kazandırılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda nesnelerin interneti teknolojilerinin uzaktan eğitimde kullanılması konusunda iyi bir örnektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of sensory loss compensation using Internet of Things technology on physical presence in distance education was examined. In the study, by trying to compensate for the sensory loss experienced by the students in distance education, the instructor's ability to make the students feel the environmental conditions, how the students' sense of being here is affected and the opinions of the students about this type of educational environment are discussed. For these purposes, the study was carried out as a case study. Within the scope of the study, an online course was carried out using a device developed using internet of things technology. Within the scope of the course, the ambient data of the students and the instructor were collected using sensors and presented through graphs in comparison with a web application. During the practice, the researcher participated in the course as an observer. After the application, interviews were held with the students and the instructor and their opinions about the application were taken. The study was carried out with 11 university students and 1 lecturer within the scope of the physics course. The results of the study showed that the Internet of Things technology creates an in-depth interaction between the student and the teacher. The fact that students participate more actively in the course content and can monitor their learning processes instantly has revealed the capacity of the Internet of Things technology to support physical presence. With the Internet of Things device used within the scope of the application, especially thanks to the visualization of environmental factors with graphics, the students' sense of physical presence in the lesson has been strengthened. The fact that students participate more actively in the course content and can monitor their learning processes instantly has revealed the capacity of the Internet of Things technology to support physical presence. However, the practice has led to different emotional reactions in each student. For some students, the sensory enrichment provided by technology has created positive effects, while for others, it has created negative emotional states. Although the application compensates for the sensory losses of the students, it is understood that additional strategies and solutions should be developed to completely compensate for the sensory loss. This study was one of the first studies on the use of the concept of sensory loss compensation in the medical literature in the field of educational sciences. The suggestion of sensory loss compensation to increase physical fitness has been introduced to the literature as a new approach. This study is also a good example of the use of internet technologies in distance education.