Sivas-Zara ilçesinde besi işletmelerinin yapısı, sorunları ve çözüm yolları
The Sturucture and solition ways of the fattering firms in the district of Sivas-Zara
  1. Tez No: 84784
  2. Yazar: CENGİZ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, Sivas-Zara İlçesinde besi işletmelerin yapısını, sorunların ve çözüm yollarını gözlemleyerek ortaya koymaktır. Bu konuda, yörede bulunan işletmeler örnek alınmıştır. Yörede mevcut besi ahırlarına gidilerek işletmelerde bakım ve beslenme şekilleri araştırılmıştır. Araştırılan işletmelerin hayvan varlıkları yerinde gözlenerek, yönetimin ne şekilde sağlandığı, hayvan barınaklarının yapısal özellikleri ve sorunları incelenmiştir. Araştırmaya konu olan işletmeler incelenirken, bölgenin genel durumunu yansıtabilecek özellikte olmasına dikkat edilmiştir. İşletmeler; küçük ölçekli aile işletmeleri şeklinde olup, tarla tarımı ve ilkel biçimde hayvancılık yapılmaktadır. Bunun sebebi; bilgi yetersizliği belkide en önemli gerekçesi, günümüzde de devam eden kırsaldan şehire göçün sonucu, yeniliklere açık ve iş yapabilme gücüne sahip genç nüfusun yok olması, hayvancılığı modernize edileceği yerde gerilemesine, kaçınılmaz neticesi olan tarımsal işletmelerin kapanmasına neden olmuştur. TC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİHayvan barınakları genelde yaşanılan binalara bitişik veya altında olmak üzere ilkel bir şekilde inşa edilmiş sağlıksız ortamlar olup, modern ahır planından uzaktır. Hayvan ırkları olarak besiye alman hayvanların çoğunluğu melez ve yerlidir. Besicilik şekli, mer'aya dayalı sığır yetiştiriciliğidir. İşletmede, besiye alınacak hayvanların yaşı, günlük canlı ağırlık artışı, besi başlangıcı, besi performansı ve.besi sonu gibi işletmenin kârlılığını doğrudan etkileyen birçok faktör gözardı edilmektedir. Yöredeki işletmeler incelenerek sorunları ortaya konulmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The aim of this study is to put forward the construction of the fattening farms Sivas - Zara district, problems and their solutions through the observations. The business administrations that are located in the district were taken are model about this subject. The animal riches of the business administrations being investigated were observed in its place and how the management is supplied, the structural properties of animals' shelters and their problems were examined. While the business administrations that were the topic of the investigation were examined, it was paid attention to reflect the region's general situation. Agriculture business administrations are field agriculture and primitive animals. However, field agriculture is realized without induding animals, monotonous and with an inadequate feeding. This is because of insufficient knowledge, perhaps the most important reason is annihilation of the young population who is broad minded and has power of working which is the result of the migration from rural area to city and it is still going on.VII Animal shelters are usually joining of underneath the living buildings and the are far from modern stable plan so mat these shelters are unhealty environments. Most of the animals which are nourished as animal races are cross-bred and native. The feeding way is ready fodder based on pasture in the suitable seasons. In the business administrations lots of factor such as nourished animals' age, increase of DLW (Daily Living Weight) beginning of the nutrition, performance of the nutrition and end of the nutrition aren't taken into consideration. Problems were tried to put forward and solutions were sought by tiie way of examining the business administrations in the environs.