Farklı büyütme koşullarının Türkgeldi erkek kuzularında testis gelişimi üzerine etkileri ve testis özellikleri ile döl verimi arasındaki ilişkiler
The effects of different rearing condition on testicular development of türkgeldi male and the relationships between the testis characteristics and reproductive performance
- Tez No: 84783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
VII ÖZET Farklı Büyütme Koşullarının Türkgeldi Erkek Kuzularında Testis Gelişimi Üzerine Etkileri ve Testis Özellikleri ile Döl Verimi Arasındaki İlişkiler Bu araştırma Türkgeldi erkek kuzularının farklı büyütme koşullan altında testis gelişimlerinin belirlenmesi ve testis özellikleri ile dişi akrabalarının döl verimleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma TİGEM'e bağlı Türkgeldi Tarım İşletmesinde yürütülmüş ve hayvan materyali olarak 60 baş Türkgeldi tipi erkek kuzu kullanılmıştır. Türkgeldi erkek kuzularında, 4 grup olarak yürütülen çalışmada I ve III. gruplar erkeklerden oluşturulan sürü içerisinde büyütülürken, II ve IV. gruplar dişi kuzular ile birlikte karışık olarak büyütülmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY The Effects of Different Rearing Condition on Testicular Development of Türkgeldi Male Lambs and the Relationships Between the Testis Characteristics and Reproductive Performance. The aim of this research was to determine the effects of different rearing condition on the testicular development of Türkgeldi male lambs and the relationship between their testis characteristics and reproductive performance. This research was carried out in Türkgeldi State Farm. 60 Türkgeldi type, male lambs were used. Türkgeldi lambs were divided into four groups. I and III group contain only males, II and IV group contain a mixture rearing of males and females.