Tıbbi ve aromatik bitkiler sektöründe Türkiye'nin rekabet gücünün belirlenmesi
Department of Turkey's competitiveness in the medicinal and aromatic plants sector
- Tez No: 847847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler alanındaki zengin biyoçeşitliliğini, kültürel ve tarihsel önemini ve bu bitkilerin uluslararası ticaretteki yerini incelediği bu çalışma, ülkenin stratejik konumu, iklim çeşitliliği ve genetik kaynaklarıyla tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda dünya çapında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Avokado, muz, kakao çekirdekleri, portakal, kurutulmuş erik, kuru manyok, çiğ tarçın ve tarçın ağacı çiçekleri, çiğ karanfil, şerbetçi otu kozalakları, kurutulmuş kayısı, hardal tohumu, küçük Hindistan cevizi-topuz-kakule, ayçiçeği tohumu, vanilya, haşhaş tohumu, susam, limonlar ve misket ve kirazlar gibi on sekiz tıbbi ve aromatik bitki türünün dünya pazarındaki ticaretini kapsayan çalışma, 2002-2021 yılları arasında Türkiye, Fransa, Çin, Almanya, Hindistan, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin bu bitkilerle ilgili uluslararası ticaret verilerine odaklanır. Özellikle ihracat ve ithalat akışlarını değerlendiren bu çalışma, söz konusu bitkilerin ticaret dinamiklerini ve bu süreçte yaşanan değişimleri detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Sürdürülebilir biyoçeşitlilik kullanımı, ekonomik değerler, ve uluslararası işbirliği gibi konular, tıbbi ve aromatik bitkilerin endüstri içi ticaretindeki yerini belirlemekte önemli faktörlerdir. Çalışma, hem yerel hem de global ölçekte, bu bitkisel ürünlerin korunması, sürdürülebilir kullanımı ve ticaretinin geleceğini şekillendirmek için stratejik yaklaşımlar ve politikalar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkey's rich biodiversity in medicinal and aromatic plants, the cultural and historical significance of these plants, and their position in international trade, revealing that the country's strategic location, climate diversity, and genetic resources endow it with significant potential in the field of medicinal and aromatic plants globally. It encompasses the trade of eighteen types of medicinal and aromatic plants, including avocados, bananas, cocoa beans, oranges, dried plums, dried cassava, raw cinnamon and cinnamon tree flowers, raw cloves, hops cones, dried apricots, mustard seeds, small Indian nutmeg-cardamom-clove, sunflower seeds, vanilla, poppy seeds, sesame, lemons, and cherries, focusing on the international trade data of Turkey, France, China, Germany, India, Netherlands, United States, and United Kingdom from 2002 to 2021. The study particularly evaluates the export and import flows, analyzing the trade dynamics of these plants and the changes over the period in detail. Sustainable biodiversity use, economic values, and international cooperation are crucial factors determining the place of medicinal and aromatic plants in intra-industry trade. The study suggests strategic approaches and policies for the conservation, sustainable use, and future trade of these botanical products on both a local and global scale.