Z kuşağının afet hazırlık düzeyi
Disaster preparedness level of generation Z
- Tez No: 847846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ARİF KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, üniversitede öğrenimine devam eden Z kuşağı öğrencilerinin, afet hazırlık düzeylerini belirlemeye yöneliktir. Örneklem ALKÜ (Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerinden oluşmaktadır. Saha çalışmasıyla gönüllü 466 öğrenciye ulaşılmıştır. Katılımcılara, Genel Afete Hazırlıklı Olma İnanç Durumlarının Belirlenmesi Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeğin alt boyutları Algılanan Duyarlılık, Algılanan Ciddiyet, Algılanan Yarar, Algılanan Engeller, Eyleme Geçiriciler ve Öz Yeterlilik 'den oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS (Statistic Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bu çalışmada, ölçek testi için iç güvenirlik analizi, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçek ve alt boyutlarının yorumlanmasında ortalama, standart sapma ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Ölçeğin ortalama Cronbach Alfa değeri 0,86 olarak hesaplanmıştır. Faktör yükü dağılımına göre bazı ifadeler ölçekten çıkarılmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin afete hazırlıklı olma düzeyi ortalamanın üzerindedir. Cinsiyet açısından araştırmaya katılan bireylerin aralarında anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen kadınların erkeklere göre afete hazırlıklı olma düzeyleri nispeten daha yüksektir. Ancak, öz yeterlilikleri ise nispeten daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the disaster preparedness level of Generation Z students who continue their education at the university. The sample consists of students studying at ALKÜ (Alanya Alaaddin Keykubat University) Vocational School of Health Services and Faculty of Health Sciences. Voluntary 466 students were reached through fieldwork. Participants were administered the General Disaster Preparedness Beliefs Scale. The sub-dimensions of the scale consist of Perceived Sensitivity, Perceived Seriousness, Perceived Benefit, Perceived Barriers, Action Takers and Self-Efficacy. SPSS (Statistic Package for Social Sciences) program was used to analyze the data. In this study, internal reliability analysis, exploratory and confirmatory factor analysis were conducted for the scale test. Mean, standard deviation and independent sample t-test were used to interpret the scale and its sub-dimensions. The average Cronbach Alpha's value of the scale was calculated as 0,86. Some statements were removed from the scale according to the factor load distribution. As a result, disaster preparedness level of students is above average. Although there is no significant difference between the individuals participating in the study in terms of gender, the level of disaster preparedness of women is relatively higher than that of men. However, their self-efficacy is relatively lower.