Geleneksel Çanakkale seramikleri üslubunda desen araştırmaları
Pattern research in the style of traditional Çanakkale ceramics
- Tez No: 847850
- Danışmanlar: DOÇ. HALİDE OKUMUŞ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geleneksel Çanakkale seramikleri 17.yy. sonları ile 20.yy. başları arasında üretilmiştir. Bu tezin ilham kaynağı geleneksel Çanakkale seramiklerinin tabak desenleri olmuştur. Desenlerde genellikle bitkisel öğelerin, yelkenlilerin, madalyonların, cami-köşk tasvirlerinin, çarkıfelek motiflerinin ve kuş, zürafa, balık gibi hayvanların çalışıldığı görülmektedir. 19.yy. sonlarından itibaren at başlı testilerin ve at biçimli kaplarını yoğun olarak üretilmesine rağmen Çanakkale için tarihi, turistik, ekonomik ve sosyal yaşamda önemli yeri olan at, seramik yüzeylerde esin kaynağı olarak kullanılmamıştır. Bu tezde, Çanakkale tabak desenleri tekrarından kaçınmak ve yeni desen önerileri sunmak için at ve atla ilişkili mekanlardan Aynalı Çarşı ile Yalı Hanı desen konusu olarak seçilmiştir. Geleneksel Çanakkale tabak desenlerindeki serbest fırça dekoru yöntemi ile öncelikle at ve Çanakkale'de atla ilişkili mekân desenleri, daha sonra da at ve atla ilişkili mekân desenlerinin birleştirildiği kompozisyonlar çalışılmıştır. Üretilen desenler sıraltı serbest fırça tekniği ile seramik yüzeylere uygulanmış ve geleneksel Çanakkale tabak desenleri tarzında yeni desen önerileri sunulmuştur. Uygulama sonuçlarının, Çanakkale'ye ait farklı öğelerin de çalışılmasında esin kaynağı olacağı, günümüzün ve geleceğin Çanakkale seramiklerine yeni desenlerin eklenmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional Çanakkale ceramics were produced between the late 17th and early 20th centuries. This thesis was inspired by the plate patterns of traditional Çanakkale ceramics. The patterns generally depict floral elements, sailboats, medallions, depictions of mosques and mansions, passionflower motifs and animals such as birds, giraffes and fish. Since the late 19th century, although horse-headed jugs and horse-shaped vessels have been produced intensively, the horse, which has an important place in the historical, touristic, economic and social life of Çanakkale, has not been used as a source of inspiration on ceramic surfaces. In this thesis, in order to avoid the repetition of Çanakkale plate patterns and to offer new pattern suggestions, Aynalı Bazaar and Yalı Inn were chosen as pattern subjects. Using the free brush decor method in traditional Çanakkale plate patterns, firstly horse and horse-related place patterns in Çanakkale, and then compositions combining horse and horse-related place patterns were studied. The patterns produced were applied to ceramic surfaces with underglaze free brush technique and new pattern suggestions were presented in the style of traditional Çanakkale plate patterns. It is envisaged that the results of the application will be a source of inspiration for the study of different elements of Çanakkale and will contribute to the addition of new patterns to today's and future Çanakkale ceramics.