Teknoloji destekli bilimin doğası etkinliklerinin öğretmen adaylarının bilimin doğasına yönelik görüşlerine ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
The examination of the effects of technology supported nature of science activities on prospactive teachers views on the nature of of science and a towards web based instruction
- Tez No: 847851
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı teknoloji destekli bilimin doğası etkinliklerinin fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğasına yönelik görüşlerine ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına etkisinin incelenmektir. Çalışma 2020-2021 öğretim yılında, fen bilgisi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Çalışmada Bilimin Doğası Ölçeği(BDÖ) ve Web Tabanlı Öğretim Tutum Ölçeği(WTÖTÖ) kullanılmıştır. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak ilişkili bağımlı t-testi yapılmıştır. Bilimin Doğası Ölçeği'nden elde edilen deney grubu ve kontrol grubu son test sonuçları incelendiğinde anlamlı bir fark gözlemlenirken, bilimsel bilginin değişime açık olması, bilimin deney temelli yanı, bilimde yaratıcı hayal gücünün yeri, bilimsel yöntem, bilimde sosyal kültürel değerler, bilimsel modeller, bilim ve teknoloji ve bilim alt boyutlarında anlamlı fark olduğu sonucuna varılmıştır. WTÖTÖ ise deney grubunun son test ortalaması ile kontrol grubunun son test ortalaması arasında anlamlı fark belirlenmiştir. Web tabanlı öğretime karşı direnme ve web tabanlı öğretime yönelik etkililik alt boyutları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of technology-supported nature of science activities on the views of prospective science teachers and their attitudes towards web-based instruction. This study was conducted with 3rd-year pre-service science teacher candidates during the 2020-2021 academic year. The Nature of Science Scale (NSS) and the Web-Based Teaching Attitude Scale (WTAS) were utilized in the study. A pre-test-post-test control group quasi-experimental design was employed. The SPSS software package was used for data analysis, and related dependent t-tests were conducted. When the post-test results of the experimental group and the control group were examined based on the Nature of Science Scale, a significant difference was observed. It was concluded that there is a significant difference in the sub-dimensions of scientific knowledge being open to change, the experimental nature of science, the role of creative imagination in science, scientific method, socio-cultural values in science, scientific models, science and technology, and science. For the WTAS, a significant difference was identified between the post-test averages of the experimental group and the control group. It was determined that there is a significant difference between resistance to web-based instruction and effectiveness towards web-based instruction among the sub-dimensions.