Sebze olarak tüketilecek çimlendirilmiş turp (raphanus sativus) tohumları için en uygun çimlendirme koşullarının belirlenmesi
Determination of the suitable conditions for sprouted radish (raphanus sativus) seeds used as vegetables
  1. Tez No: 84787
  2. Yazar: GÜL EBRU ORHUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Sebze olarak tüketilmek üzere yetiştirilen turp filizleri için en uygun çimlendirme koşullarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. Denemede Kestane çeşidi beyaz turp tohumları kullanılmıştır. Çimlendirme kapları; cam kavanozlar (kısa-yassı), plastik kaplar (dikdörtgen- yuvarlak), çimlendirmede kullanılan altlıklar; kurutma kağıdı, kağıt havlu, pamuklu bez, perlit; çimlendirmede kullanılan ışık koşullan; tam ışık ve yarım ışık olmak üzere 3 faktörlü faktöriyel tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. İşlem süresi sabit (3 gün) tutulmuştur. Bütün kriterlerin ölçülmesi sonucunda yarım ışık x kısa cam kavanoz x perlit ve yarım ışık x plastik dikdörtgen kap x perlit interaksiyonun en iyi olduğu görülmüştür. Etkili olan interaksiyonlar göz önünde bulundurularak tohum ekiminden 48 saat sonra her gün olmak üzere 4 gün boyunca C vitamini ve nitrat miktarları ölçülmüştür. Ölçümlere göre nitrat miktarında günden güne azalma saptanmıştır. C vitamini miktarı oldukça yüksek çıkmıştır. Ancak C vitamini miktarında da gün geçtikçe azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study that is made to obtain the best suitable sprouting conditions for radish sprout which people consume it as vegetable had been done at the labrotary of (the) Tekirdağ University, Agriculture Faculty's Department of Horticulture. The Kestane wariety white radish seeds had been used at this experiment. The sprouting pots; glass Jars (short-flat and wide), plastic pots (rectangle - round), the gridiron that is used for sprouting, drying papers, paper towl, cotton cloths, the perlit, lights conditions that is used for sprouting, a complete light and a semi-complete light. Three repetitions have been arranged as to three factorial factors, coincidence test armament. Experiment period was constantly three days. The interreaction of a semi-light x a short-glass jar x Perlit and a semi-light x a plastic rectangle pot x perlit had given the best solution after trying all these choises. Taking the effective interactions into account, amount of vitamin“C”and nitrat had been measured 48 hours after planting the seeds every day during four days. In the measurements, it had been observed that the amount of nitrats had decreased day by day. Amount of vitamin“C”had been observed quite a bit high. However, the amount of vitamin“C”also had been decreased in the further days.