Edirne merkezi iş alanları ve gelişme süreci içerisinde kentsel merkez kademelenmesi
Central business fields of Edirne and staggening urbain center in the process of developing
- Tez No: 84788
- Danışmanlar: DR. İHSAN SANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Eski Çağlardan günümüze kent merkezleri sosyal ekonomik ve idari birimleri bünyesinde taşımaları sebebiyle şehrin en yoğun ve dinamik alanları olmuşlardır. Kent merkezlerinin bünyesinde taşıdığı en önemli kullanım alanları ise hiç şüphe yok ki ticaret alanlarıdır.Çünkü kenti ayakta tutan ve ona bir kimlik yükleyen kentin ekonomik alt yapısıdır. Tüm dünyada sanayi devrimi sonrası kent merkezleri ve planlama ilkelerinde büyük değişiklikler yaşanmıştır. Önceleri genelde tek merkezli formda olan kent merkezleri, çok merkezli metropollere dönüşmüştür. Ülkemizde bu süreç 1950'li yıllarda başlamış ve günümüzde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimiz metropoller haline dönüşmüştür. Tez konusu olarak“ Edirne Merkezi İş Alanları ve Gelişme Süreci İçerisinde Kentsel Merkez Kademelenmesi”başlığının seçilmesi, tüm dünyada yaşanan merkezi dönüşümün Edirne şehrindeki yansımasının saptanmasına yöneliktir. Bu anlayış ile başlanan Tez'de öncelikle kent merkezinin tanımı yapılmış ve geçmişten günümüze kent merkezlerinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. 2. Bölümde kent merkezlerinin kademelenmesi ve kademelenmelerine göre kent merkezlerinin gerekli olan donatımları açıklanmıştır. Bundan sonraki bölümlerde Edirne ölçeğine inilmiş, öncelikle Edirne şehrinin ülke ve bölge içindeki konumu, Edirne kent merkezinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve Edirne şehri merkezi iş alanlarının yoğunluk sırasına göre dağılımı anlatılmıştır. Son bölümde ise kent merkezi ve dolayısıyla merkezi iş alanlarının değişimi ve bu değişimin sebepleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By carrying on social economic and administrative units on its constitution, the city centers from ancient times till today, became the dense and dynamic areas of cities. The most important usage field of city centers is of course the trade fields. Because it is the economic substructure which stands it up and which gives an identity to a city. In the all world, a big change occured in city centers planning after the industry revolution. Before city centers had only one center, then they constructed to have more city centers...- In our country this process had starded in 1950's and now today big cities like Istanbul, Ankara, Izmir changed to metropoles. To choose“Staggering city center in the developing process of Edirne centers business fields”as a topic, is for to determine the transformation of centers in the all world to be reflected to Edirne. Beginning by this comprehension in this thesis, first historical development of city centers from ancient times till today is examined. In the second part, the staggering of city centers and according to this staggering equipments of city centers that are necessity. After these two parts, Edirne scale is explained and first of all Edirne' s position in country and region, Edirne's development in historical process and Edirne city center, the dissociation is explained. In the final part, city center and so the dense variation and its reasons had explained.