COVID-19 sürecinde eğitim kurumlarında risk yönetimi
Risk management in educational institutions during COVID-19
  1. Tez No: 847877
  2. Yazar: ÇAĞLA DİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ALBEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç:Araştırmanın amacı, COVID-19 sürecinde eğitim kurumlarında risk yönetimini okul ve eğitim yöneticilerinin görüşlerine göre değerlendirmektir.Bu kapsamda eğitim kurumlarının kurumsal risk yönetimolgunluk seviyesini, pandemide okul ve eğitim yönetimine yansıyan riskleri, yapılan çalışmaları,risk yönetimi sürecinde karşılaşılan zorluk ve kolaylıklar ile fırsat ve tehditleri,risk yönetimi stratejileri ve eylemlerini araştırmakçalışmanın amaçları arasındadır. Yöntem:Bu çalışma karma araştırma desenlerinden iç içe geçmiş karma desen modelindendir. Nicel bölümünde genel tarama modeli, nitel bölümünde ise olgubilim deseni kullanılmıştır.Araştırmanın nicel ve nitel verileri uygun örnekleme ve maksimum çeşitlilik yaklaşımlarıyla belirlenmiş 526 okul yöneticisinden ve 25 eğitim yöneticisinden elde edilmiştir. Araştırmada nicel veriler için Kurumsal Risk Yönetimi (KRY) Ölçeği, nitel veriler için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır.Nicel verilerin analizindeparametrik testler;nitel verilerin analizindeiçerik analizi kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmanın nicel boyutunda okulların KRY olgunluk seviyesinin 3. Seviyede olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada cinsiyet, kıdem ve okulda çalışma süresi değişkenine göre yöneticilerin KRY algılarında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Eğitim durumu değişkenine göre doktora yapanların lehine; görev alanı değişkenine göre müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısılehine; kademe türü değişkenine göre lise kademesi lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda 5 tema, 11 kategori ortaya çıkmıştır. Sonuçlar:Çalışmadarisk yönetiminin gerekliliğine olan farkındalık ve inancın üst düzeyde olduğu bulunmuştur.Pandemiden kurumsal kültür ve yapının etkilendiği, süreçlerin aksadığı, salgının olumsuz durumlarını ortadan kaldırmak için risk yönetimi anlayışıyla bir dizi önlem alındığı, izleme-değerlendirme çalışmaları yapıldığı görülmüştür. Risk yönetimi sürecindebazı sorunların yanı sıra yeni fırsatların ortaya çıktığı yöneticilerin risk yönetimi deneyimi kazandıkları anlaşılmıştır. Pandemi sürecinden yola çıkarak gelecekte benzer risklerle karşı karşıya kalmamak için okul yöneticilerinin sunduğu önerileraraştırma sonuçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose:The study's goal is to assess risk management in educational institutions during the COVID-19 process based on the perspectives of school and education officials. In this context, the study's objectives are to investigate educational institutions' corporate risk management maturity level, the risks reflected in school and education management during the pandemic, the studies conducted, the difficulties and conveniences, opportunities and threats encountered in the risk management process, and risk management strategies and actions. Method:This research employs a mixed research design methodology. In the quantitative section, a general survey model was utilised, while in the qualitative section, a phenomenology design was used. The research collected quantitative and qualitative data from 526 school administrators and 25 education officials using suitable sampling and maximum diversity procedures. For quantitative data, the Enterprise Risk Management (ERM) Scale was employed, and for qualitative data, a semi-structured interview form was used. In the examination of quantitative data, metric tests were utilised; in the study of qualitative data, content analysis was used. Findings:The quantitative portion of the study indicated that the schools' ERM maturity level was at Level 3. According to the findings of the study, there was no significant difference in administrators' ERM views based on gender, seniority, or working duration at the school. It is in favour of those with a doctorate, according to the education level variable; it is in favour of the chief assistant principal and assistant principal, according to the field of duty variable; and it is in favour of the high school level, according to the level type variable. Five topics and 11 categories resulted from the qualitative portion of the investigation. Results:The study discovered that there was a high degree of knowledge and belief in the need of risk management. The pandemic altered the business culture and structure, disrupting operations, and a number of measures were implemented with a knowledge of risk management and monitoring-evaluation studies were conducted to eradicate the negative effects of the epidemic. It was recognised that new opportunities as well as some issues arose during the risk management process. Managers gained risk management experience. Among the research results are school administrators' recommenda