Web 2.0 araçlarının müzik dersi öğrenci tutumuna etkisinin incelenmesi: Wordwall örneği
The effect of web 2.0 tools on music course student attitude: Wordwall example
  1. Tez No: 847876
  2. Yazar: ŞEYMA ÜMİT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5, 6, 7 ve 8. sınıf müzik dersinde web 2.0 araçlarından biri olan Wordwall uygulaması kullanımının öğrencilerin müzik dersi tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılarak nitel verilerle desteklemek amacıyla odak grup görüşmesi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kalyoncu ve Öztürk'ün“Müzik Dersi Tutum Ölçeği”ile nicel veriler toplanmıştır. Nitel veriler için araştırmacı tarafından belirlenen sorular ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışma Milli eğitim bakanlığına bağlı olan devlet okulundaki 5.(deney n=18 & kontrol n=19), 6. (deney n=19 & kontrol n=17),7. (deney=17 & kontrol n=15) ve 8. ( deney n=10 & kontrol n=11) sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Veriler bağımsız örnekler t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizden elde edilen bulgularda müzik dersinde wordwall uygulaması kullanımın öğrencilerin tutumlarında anlamlı fark oluşturduğu istatistiksel sonuçlarla ortaya koyulmuştur. Ulaşılan verileri nitel yönden desteklemek amacıyla yapılan odak grup görüşmesi sonucunda wordwall uygulamasının öğrencilerin müzik dersine olan tutumlarını olumlu anlamda etkilediği sonucu desteklenmiştir. Araştırmanın veri sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin müzik dersi ortaokul kademesinde tüm sınıf düzeyinde wordwall uygulaması kullanımın öğrencilerin tutumları üzerinde olumlu farklar oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of using the Wordwall application, one of the web 2.0 tools, on students' music lesson attitudes in 5th, 6th, 7th and 8th grade music lessons. Explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was used in the research. In the quantitative dimension of the study, a pretest-posttest control group design was used and a focus group interview was held to support it with qualitative data. Quantitative data was collected with Kalyoncu and Öztürk's“Music Lesson Attitude Scale”as a data collection tool. For qualitative data, a focus group interview was held with questions determined by the researcher. The study was conducted in the 5th (experiment n=18 & control n=19), 6th (experiment n=19 & control n=17),7. It was conducted with (experimental = 17 & control n = 15) and 8th (experimental n = 10 & control n = 11) grade students. Data were analyzed using independent samples t test. In the findings obtained from the analysis, statistical results revealed that the use of wordwall application in music lessons created a significant difference in students' attitudes. As a result of the focus group interview conducted to qualitatively support the data obtained, the conclusion that the wordwall application positively affected students' attitudes towards music lessons was supported. Considering the data results of the research, it was concluded that the use of Wordwall application at the whole grade level in the music lesson of the students in the secondary school level created positive differences on the students' attitudes.