Çorlu emlak konut sitesinde ısı kuvvet santralinin uygulanabilirliği
- Tez No: 84789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bileşik ısı güç üretimi, kesintisiz elektrik ve ısı enerjisi sağlaması bakımından, bir çok sanayii kuruluşunda ve toplu konutta uygulanmakta veya uygulanması tasarl anmaktadır. Bu çalışmada Çorlu Emlak Konutları üzerinde bileşik ısı-güç santralının uygulanabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle sistemin elektrik ve ısı yükleri hesaplanarak, ısı ihtiyacına göre gaz türbinli santral modeli seçilmiştir. Santral elemanlarının (türbin, kompresör, kazan, pompa v.b.) özellikleri ise enerji sistemleri şirketlerinden temin, edilerek santral projelendirilmiştir. Son olarak da gelir ve giderler tespit edilerek ekonomik çözümleme yapılmıştır. Ekonomik çözümleme sonucunda Çorlu Emlak Konutları için santralın ekonomik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cogeneration is used or planned to be used in many industrial plants and housing complexes, because it provides continuous electricity and heat. In this study, the feasibility of a cogeneration power plant for Çorlu Emlak housing complex was investigated. First, the necessity amount of electrical and thermal loads were calculated and the gas turbine plant was chosen according to heat requirement. The features of the equipments of the power plant (turbine, compressor, boiler and pump etc) were determined from the companies that produce energy systems. This information was used in preparation of the power plant project Finally, the economic analysis was conducted by determining the income and expenses. According to the results optained from the economic analysis, the cogeneration power plant for the Çorlu Emlak housing complex was found to be economical.