D3 vitamini ve/veya B12 vitamini eksikliğinin gözyaşı kırılma zamanı Oküler Yüzey Hastalık İndeksi Skoru (OSDI), Schirmer Testi ve Meibografi parametreleri üzerine etkileri
Effects of vitamin D3 or vitamin B12 deficiency on Ocular Surface Disease Index Score, tear breakup time, Schirmer Test and Meibography
  1. Tez No: 847885
  2. Yazar: SAMET TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORÇUN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: D vitamini veya B12 vitamini eksikliğinin oküler yüzey hastalık indeksi skoru, gözyaşı kırılma zamanı, schirmer testi ve meibografi üzerine etkilerini incelemek Gereç ve Yöntem: B12 vitamini eksikliği saptanan 20 hasta grup 1'i, D vitamini eksikliği saptanan 32 hasta grup 2'yi oluşturdu. Vitamin düzeyleri normal olan 23 katılımcıdan bir kontrol grubu olarak grup 3 oluşturuldu. Tüm gruplara başlangıçta oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI), schirmer-I testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), ve meibografi testleri uygulandı. Sonrasında grup 1 için B12 vitamini replasmanı, grup 2 için D vitamini replasmanı yapıldı. Replasmandan 12 hafta sonra aynı testler Grup 1 ve Grup 2 için yeniden uygunlandı.Başlangıç ve tedavi sonrası yapılan ölçümler hem gruplar arasında hem de tedavi almış olan grup 1 ve grup 2 kendi içlerinde karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar yaş ve cinsiyet açısından karşılaştırıldıklarında aralarında anlamlı fark bulunmadı. Başlangıç schirmer testi değeri grup 2'de anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,003). Tedavi verildikten sonra OSDI skoru, meibografi ve schirmer testi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla p=0,981, p=0,391, p=0,66). Ancak grup 1 ile karşılaştırılınca grup 2'de GKZ anlamlı olarak daha yüksek bulundu(p=0,03). Grup 1 başlangıç ve tedavi sonrası karşılaştırıldığında OSDI skoru, GKZ, meibografi değerlerinde tedavi sonrası anlamlı olarak iyileşme görüldü (sırasıyla p=0,001, p=0,004, p=0,01), ancak schirmer testindeki değişim anlamlı bulunmadı (p=0,278).
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the effects of vitamin D or vitamin B12 deficiency on ocular surface disease index score, tear breakup time, Schirmer test and meibography. Materials and Methods: 20 patients with vitamin B12 deficiency formed group 1, and 32 patients with vitamin D deficiency formed group 2. Group 3 was formed as a control group from 23 participants with normal vitamin levels. Ocular surface disease index (OSDI), schirmer-I test, tear breakup time, and meibography tests were applied to all groups at the beginning. Afterwards, vitamin B12 replacement was administered for group 1 and vitamin D replacement was administered for group 2. 12 weeks after replacement, the same tests were repeated for Group 1 and Group 2. Measurements taken at baseline and after treatment were compared between groups. Results: When the groups were compared in terms of age and gender, no significant difference was found between them. The initial Schirmer test value was found to be significantly lower in group 2 (p=0.003). After treatment was given, there was no significant difference between the groups in terms of OSDI score, meibography and Schirmer test (p = 0.981, p = 0.391, p = 0.66, respectively). However, compared to group 1, TBUT was found to be significantly higher in group 2 (p = 0.03). When Group 1 baseline and post-treatment were compared, a significant improvement was observed in OSDI score, TBUT, and meibography values after treatment (p=0.001, p=0.004, p=0.01, respectively), but the change in the Schirmer test was not found to be significant (p=0.278).