Parsiyel üreter obstrüksiyonu yeri ve şiddetinin üriner sistem taş hastalığı oluşumuna etkisi
Effect of partial ureteral obstruction location and severity on urinary system stone disease formation
  1. Tez No: 847888
  2. Yazar: KEMAL DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SALİH SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Üreteropelvik ve üreterovezikal bileşke darlıkları temel alınarak oluşturulan parsiyel üreter obstrüksiyonun yeri ve şiddetinin taş oluşumuna etkisini gözlemlemeyi amaçladık. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmaya 8 haftalık 40 erkek sıçan dahil edildi ve sıçanlar 5 gruba ayrıldı. Grupları; kontrol grubu, proksimal ve distal üreterde hafif/ciddi obstrüksiyon grupları olarak belirledik. Obstrüksiyon gruplarına, cerrahi işlemle gruplara uygun parsiyel üreter obstrüksiyonu oluşturuldu. 5 gün intraperitoneal glioksilat enjeksiyonu yapılması sonrası ratlardan biyokimyasal örnekler alındı ve bilateral nefrektomi uygulandı. Alınan idrar ve kan tetkikleri analiz edildi ve böbrek dokuları histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: We aimed to observe the effect of location and severity of partial ureteral obstruction, based on the ureteropelvic and ureterovesical junction strictures, on stone formation. MATERIAL AND METHOD: Forty 8-week-old male rats were included in the study and the rats were divided into 5 groups. We determined the groups as the control group, mild/severe obstruction groups at the proximal and distal ureter. Partial ureteral obstruction was created appropriate to the obstruction groups by surgical procedure. After 5 days of intraperitoneal glyoxylate injection, biochemical samples were taken from the rats and bilateral nephrectomy was performed. Urine and blood samples were analyzed and the kidney tissues were examined histopathologically.