Endoftalmi risk faktörleri ve tedaviye yanıtının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Endophthalmitis risk factors and response to treatment retrospective examination
- Tez No: 847889
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YALÇINBAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bursa Uludağ Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde endoftalmi tanısıyla takip ve tedavi edilen olguların incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016 -Aralık 2021 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalına başvurmuş, klinik olarak endoftalmi tanısı almış, gerekli tedavisi yapılmış ve en az 6 ay takip altında olan olgular bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan olguların demografik özellikleri, endoftalminin başlangıç süresi, semptomları, eşlik eden sistemik hastalıkları, yakın zamanda hastaneye yatırılma öyküleri kaydedilmiştir. Ayrıntılı biyomikroskobik muayene bulguları değerlendirilmiş, verilen tedaviler, yapılan girişimler ve cerrahiler incelenmiş ve kategorize edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmaya endoftalmi tanısı olan 97 olgu (27 kadın (%27,8), 70 erkek (%72,2)) dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 61,7+16,8 yıl olarak bulunmuştur. Olguların 87'si ekzojen endoftalmi, 10'u endojen endoftalmi tanısı almıştır. Yapılan incelemede hastaların %83,5'inin (n=81) 7 gün içerisinde başvurduğu anlaşılmıştır. Ekzojen endoftalmilerin %25,2'si katarak cerrahisi, %6,8'i glokom cerrahisi, %29,8'i travma, %14,9'u keratit, %17,2'si intravitreal enjeksiyon sonrası gelişmiştir. Mikrobiyolojik etken 34 numunede tespit edilebilmiştir (%38,2); ve %54,8'inde Staphylococcus epidermidis ürediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the cases diagnosed with endophthalmitis and followed up and treated at Bursa Uludağ University Ophthalmology Department clinic. Materials and Methods: Cases who applied to Bursa Uludağ University Department of Ophthalmology between January 2016 and December 2021 were clinically diagnosed with endophthalmitis, received the necessary treatment and were under follow-up for at least 6 months were included in this study. Demographic characteristics of the cases included in this study were studied. The onset time of endophthalmitis, symptoms, accompanying systemic diseases, and recent hospitalization history were also recorded. Detailed biomicroscopic examination findings were evaluated and categorized. Treatments given to the cases, interventions and surgeries were also examined. Results: Ninety-seven cases diagnosed with endophthalmitis (27 women (27.8%), 70 men (72.2%)) were included in this study. The average age was found to be 61.7 + 16.8 years. Eighty-seven of the cases were diagnosed as exogenous endophthalmitis whereas 10 of them were diagnosed as endogenous endophthalmitis. The examination revealed that 83.5% of the patients (n=81) applied within 7 days. 25.2% of the exogenous cases developed after cataract surgery, 6.8% after glaucoma surgery, 29.8% after trauma, 14.9% after keratitis, and 17.2% after intravitreal injection. The microbiological agent could be detected in 34 samples (38.2%); it was observed that Staphylococcus epidermidis was isolated at a rate of 54.8%.