Akut iskemik priapizm modelinde şiringik asitin iskemi reperfüzyon hasarı üzerine olası koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of possible protective effects of syringic acid on ischemic reperfusion injury in an acute ischemic priapism model
  1. Tez No: 847890
  2. Yazar: ALİ BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE ONUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: İskemik priapizm durumda venöz obstrüksiyon ve korpus kavernozum içerisinde staz meydana gelmektedir. Geç müdahale durumunda ise bu, kavernozal düz kaslarda nekroz, irreversibl korporal fibrozis ve erektil disfonksiyona yol açabilmektedir. Birbiriyle ilişkili birçok mekanizma sonucu devam eden süreçte priapizm sonlanır ve iskemi reperfüzyon hasarı oluşur. Günümüzde priapizm tedavisinde iskemi reperfüzyon hasarı sonucu oluşan doku hasarını engellemek amacıyla kullanılmakta olan herhangi bir medikal tedavi yoktur. Şiringik asit insan diyetindeki en yaygın saf fenol bileşiklerden biridir. Şiringik asit üzüm, yulaf, buğday, elma, mısır, çay, kahve dahil olmak üzere birçok meyve ve sebzede bulunan aktif bir maddedir. Amaç: Sıçanlarda oluşturulan penil iskemi-reperfüzyon modelinde uygulanan şiringik asitin, priapizm+reperfüzyon hasarı üzerine olası olumlu etkilerinin histolojik ve biyokimyasal açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışmada Spraque Dawley tipi, 350-400 gr ağırlığında toplam 18 adet erişkin erkek rat kullanılmıştır (3 grup; her bir grupta 6 rat; kontrol, priapizm+reperfüzyon, priapizm+ reperfüzyon+şiringik asit). Alınan penektomi materyalinde doku TOS, TAS, OSI, GSH, MPO, GRP78, ATF6, CHOP, MDA, SOD, GPx,IL-6,CAT,KASPAZ-3,TNF-alfa seviyelerindeki değişiklikler ile sakrifiye edilen ratlardan alınan penis dokusunun histolojik özellikleri (kavernöz sinüs konjesyonu, inflamatuvar hücre infiltrasyonu, tunika albugineada ayrılma) değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda şiringik asitin biyokimyasal olarak doku MDA, TAS ve OSI değerlerindeki bozulmayı engelleyebildiği görüldü, histolojik incelemelerde ise istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görülmedi. Sonuç: Şiringik asitin, priapizm/ reperüzyon durumunda dokularda oluşabilecek biyokimyasal hasarı engellemede etkili olabileceği kanısı uyanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction In the case of ischemic priapism in the penis, venous obstruction and stasis in the corpus cavernosum occur. Event of delay in the treatment, lead to necrosis of cavernous smooth muscles, irreversible corporal fibrosis and erectile dysfunction. As a result of many interrelated mechanisms, priapism ends in the ongoing process and ischemia reperfusion damage occurs. Currently, there is no medical treatment used to prevent tissue damage caused by ischemia-reperfusion injury in the treatment of priapism. Syringic acid is one of the most common pure phenol compounds in the human diet. Syringic acid is an active ingredient found in many fruits and vegetables, including grapes, oats, wheat, apples, corn, tea and coffee. Objective It is aimed to evaluate the possible positive effects of syringic acid on priapism+reperfusion injury in a penile ischemia-reperfusion model created in rats from a histological and biochemical point of view. Materials and Methods: In this experimental study, a total of 18 adult male rats (Spraque Dawley type, weighing 350-400 g),were used (3 groups; 6 rats in each group; control, priapism+reperfusion, priapism+ reperfusion+ syringic acid). Changes in tissue levels of TOS, TAS, OSI, GSH, MPO, GRP78, ATF6, CHOP, MDA, SOD, GPx,IL-6,CAT,CASPASE-3,TNF-alfa in the penectomy material taken and histological characteristics of the penis tissue taken from the sacrificed rats (cavernous sinus congestion, inflammatory cell infiltration, separation in the tunica albuginea) were evaluated. Findings In our study, it was observed that syringic acid could biochemically prevent the deterioration in tissue MDA, TAS and OSI values, but no statistically significant improvement was observed in histological examinations. Result It is believed that syringic acid may be effective in preventing biochemical damage that may occur in tissues in case of priapism/reperfusion.