Bıldırcınlarda (Coturnix coturnix japonica) 4. hafta canlı ağırlığına göre yapılan seleksiyonun etkinliği ve çeşitli yumurta ve karkas verim özelliklerine seleksiyonun etkisi
The effeciency of selection based on 4 Th week of body weight and the effect of selection to the several egg and carcass traits
  1. Tez No: 84791
  2. Yazar: EMEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
BILDIRCINLARDA (COTURNLX COTURNLX JAPONÎCA ) 4. HAFTA CANLI AĞIRLIĞA GÖRE UYGULANAN SELEKİSYONUN ETKİNLİĞİ VE ÇEŞİTLİ YUMURTA VE KARKAS VERİM ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET Bu çalışma bıldırcınlarda 4. hafta canlı ağırlığa göre uygulanan seleksiyonun çeşitli özelliklerin genetik parametrelerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma materyali 4. hafta canlı ağırlığı yüksek grup, 4. hafta canlı ağırlığı düşük olan grup ve birde kontrol grubu olmak üzere toplam 3 gruptan oluşmuştur. Üç generasyon boyunca uygulanan seieksiyon sonucunda çeşitli metodlara göre hesaplanan kalıtım derecelerinin 0.2610.019 ila 0.03810.003 arasında değiştiği belirlenmiştir. Seieksiyon uygulanmayan ebeveyn grupta 4. Hafta cardı ağırlıkları erkek ve dişilerde sırası ile 73.87+1.45 g ve 66.0111.3 g iken seleksiyonun uygulandığı birinci generasyonda, 80.6311.72 g ve 78.5711.69 g, seleksiyonun uygulandığı ikinci generasyonda 82.2314.98 g ve 78.1914.11 g olduğu, seleksiyonun uygulandığı üçüncü generasyonda ise 88.3514.64 g ve 73.48 13.35 g olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted in order to investigate the effects of selection based on 4 th week of body weight on the genetic parameter of quail. Populations examined were consisted of high body weight group, low body weight group and control group.The heritabilities obtained after three generation of selection were ranged from 0.26±0.019 to 0.038±0.003. Fourth week of body weights of parenteral generations were as 73.87+1.45 and 66.01 ±1.3 g in female and male respectively. Fourth week of body weight in first generation were as 80.63±1.72 (female) and 78.57±1.69 g (male). Fourth week of body weight in second generation were as 82.23±4.98 (male) and 78.19±4. 1 1 (female).