Küresel salgında birinci basamak sağlık çalışanlarının ahlaki sıkıntısı: İstanbul ili örneği
Moral distress of primary health care workers in the global pandemic: The case of Istanbul
  1. Tez No: 847936
  2. Yazar: MELTEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: COVID-19 Pandemisi, tüm sağlık hizmetlerinde olduğu gibi birinci basamak sağlık hizmeti sunan aile sağlığı merkezlerinde de olağanüstü koşullar, dolayısıyla potansiyel olarak ahlaki sıkıntıya neden olan etik çatışmalar yaratmıştır. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki aile sağlığı merkezleri çalışanlarının ahlaki sıkıntı yaşama durumu ve sıklığı ile çalışılan merkezin algılanan etik iklimine COVID-19 pandemisinin etkisini araştırmaktır. Yöntem: Metodolojik, tanımlayıcı ve kesitsel tasarımlı bu çalışmanın örneklemini, İstanbul'da nüfusa oranla bulaşıcı hastalık nedeniyle en yüksek (Bahçelievler, Şile, Kartal) ve en düşük (Tuzla, Silivri, Adalar) ölüm oranına sahip olan ilçelerdeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapan 270 birinci basamak sağlık çalışanı oluşturdu. Veriler, Sosyo-Demografik Özellikler Formu ve geçerlik güvenilirlik analizi yapılarak kullanılan Türkçeye uyarlanmış Ahlaki Sıkıntıyı Ölçme-Sağlık Çalışanları (ASÖ-SÇ) ve Kısaltılmış Hastane Etik İklim Ölçeği (HEİÖ-K) ile yüz yüze toplandı. En yüksek ve en düşük ölüm oranına sahip olan ilçelerdeki sağlık çalışanlarının verilerinin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren değişkenler ortalama±standart sapma, normal dağılım göstermeyen değişkenler ortanca (25.-75. yüzdelik) olarak verildi. Kategorik değişkenler frekans (yüzde) şeklinde ifade edildi. Gruplar arasındaki farklılık normal dağılıma sahip olan değişkenler için bağımsız örneklem t testi ile, normal dağılıma sahip olmayan değişkenler için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile belirlendi. Çoklu karşılaştırmalar için Dunn testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The COVID-19 pandemic has created extraordinary conditions in family health centers, which provide primary health care services, as in all health services, and thus ethical conflicts that potentially cause moral distress. This study aimed to investigate the impact of the COVID-19 pandemic on the status and frequency of moral distress of family health center staff in Istanbul and the perceived ethical climate of the center. Method: The sample of this methodological, descriptive and cross-sectional study consisted of 270 primary health care workers working in Family Health Centers in districts with the highest (Bahçelievler, Şile, Kartal) and lowest (Tuzla, Silivri, Adalar) mortality rates due to infectious diseases in relation to population density in Istanbul. Data were collected face-to-face using the Socio-Demographic Characteristics Form and the Turkish- version of“Measure of Moral Distress-Healthcare Professionals (MDS-HP)”and“Shortened Hospital Ethical Climate Scale (HECS-HEC)”, which are both valid and reliable. In the comparison of the data of healthcare workers in the districts with the highest and lowest mortality rates, normally distributed variables were given as standard deviation and non-normally distributed variables were given as median (25th-75th percentile). Categorical variables were expressed as frequency (percentage). Differences between groups were determined by independent sample t-test for normally distributed variables and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests for non-normally distributed variables. Dunn's test was used for multiple comparisons.