Hatib Bağdâdî'nin El-Cami li-Ahlâkı'r-Râvî ve Âdâbi's-Sâmi adlı eserinde eğitim ve öğretim metodları
The education and instructional methods in Hatib Bagdadi's work 'El-Cami li-Ahlaki'r-Ravi ve Adabi's-Sami'
  1. Tez No: 847935
  2. Yazar: ALAA JNİDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eğitim ve öğretim, toplumların ilerlemesinde önemli bir rol oynayarak bireylerin bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik vazgeçilmez bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, Hatîb Bağdâdî'nin El-Câmî li-Ahlâki'r-Râvî ve Âdâbi's-Sâmî adlı eserinde ortaya koyduğu eğitim ve öğretim metotlarına odaklanarak bu alana yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Hatîb Bağdâdî, İslam dünyasının önemli âlimlerinden biri olarak hadis ilmindeki derin bilgisi ve eğitim vizyonuyla tanınmıştır. Bu tez, Bağdâdî'nin eserinde vurgulanan eğitim ve öğretim modelini, ahlaki prensipleri ve öğretim stratejilerini detaylı bir şekilde ele alarak, onun eğitim düşüncesine derin bir bakış sunmayı hedeflemektedir. Çalışma, öncelikle Bağdâdî'nin hadis öğrencilerine yönelik sunduğu eğitim metotlarını, öğretim stratejilerini ve ahlaki prensiplerini incelemekte; ardından bu unsurların günümüz eğitim anlayışına nasıl bir katkıda bulunabileceği konusunda analizler sunmaktadır. Aynı zamanda, Bağdâdî'nin İslam eğitim felsefesinin genel bir çerçevesini çizmeye çalışarak onun düşüncelerini modern eğitim teorileriyle bağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın, ilim mirasını günümüze taşıma, eğitim stratejilerine katkıda bulunma, eğitim kurumlarında uygulanabilir öneriler sunması ve böylece geleneksel tecrübeleri günümüz açısından değerlendirme noktasında literatüre yeni bir bakış açısı getirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Education and instruction are acknowledged as indispensable tools that play a significant role in the evolution of societies, contributing to the development of individuals' knowledge and skills. This study aims to focus on the educational and instructional methodologies presented by Hatîb Bağdâdî in his work titled“El-Câmî li-Ahlâki'r-Râvî ve Âdâbi's-Sâmî,”intending to provide a new perspective to this field. Hatîb Bağdâdî, recognized as one of the prominent scholars in the Islamic world, is known for his profound knowledge in the field of hadith and his educational vision. This thesis aims to delve deeply into Bağdâdî's educational philosophy by thoroughly examining the emphasized educational and instructional model, ethical principles, and teaching strategies in his work. The study first scrutinizes the educational methods, teaching strategies, and ethical principles offered by Bağdâdî to his hadith students, followed by providing analyses on how these elements could contribute to contemporary educational understanding. Simultaneously, the research attempts to outline the general framework of Bağdâdî's Islamic educational philosophy, aiming to contextualize his ideas within modern educational theories. It is anticipated that this work will contribute to carrying the legacy of knowledge into the present day, offer insights into educational strategies, and provide a fresh perspective on evaluating traditional experiences in the context of the contemporary era.