Bağlanma stillerinin olumlu duygu düzenleme ile ilişkisinde öz saygının aracı rolü
The mediating role of self-esteem the relationship between attachment styles and positive emotion regulation
- Tez No: 847945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TAŞFİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin yakın ilişkilerde bağlanma stilleri ile olumlu duygu düzenleme ile olan ilişkide öz saygının aracı rolünü sınamaktır. Araştırmanın değişkenlerini somut olarak ölçmek için Yakın Zamanda Yaşantılar Envanteri II, Rosenberg Benlik Algısı Ölçeği ve Pozitif Duygulara Verilen Tepkiler Ölçeği ile Sosyo-Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmaya18-65 yaş aralığında 359 kişi katılmıştır. Katılımcılara kartopu örnekleme yöntem ile ulaşılarak Google formlar üzerinden hazırlanmış çevrimiçi anketler uygulanmıştır. Araştırma verilerinin SPPS 21.0 programına PROCESS Macro v4.2 sürümü eklenerek analizi yapılmıştır. Aracılık etkisini test etmek amacıyla dolaylı etki analizini temel alan temel aracılık analizi (Hayes, 2022) yapılmıştır. Bulgular sonucunda kaçınmacı-kaygılı bağlanma stillerinin bireylerin öz saygısını azaltması yoluyla kendine odaklı pozitif ruminasyon ve duygu odaklı pozitif ruminasyondaki azalışı yordadığı ortaya çıkmıştır. Kaçınmacı-kaygılı bağlanma stillerinin bireylerin öz saygısını azaltması yoluyla pozitif duyguda indirim alt boyutundaki artışı yordamıştır. Çalışma bulguları aracı değişken dikkate alındığında güvensiz bağlanma stilleri ve olumlu duygu düzenleme becerileri arasındaki negatif ilişkinin güçlendiğini göstermiştir. Bu çalışma sonucunda, güvensiz bağlanma stilindeki bireylerin öz saygısına yönelik bilişsel müdahalelerin uygulanmasıyla olumlu duygu düzenleme stratejilerinde gelişmeler sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to test the mediating role of self-esteem and self-compassion in the relationship between attachment styles in close relationships and positive emotion regulation of adults aged 18 and over. Experiences in Close Relationships II, Rosenberg Self-Esteem Scale, Reactions to Positive Emotions Scale, and Socio-Demographical Information Form were used to measure the variables of the study concretely. 359 peoples between the ages of 18-65 participated in the study. Participants were reached by snowball sampling method and scales were applied with Google forms. The research data were analysed by adding PROCESS Macro v4.2 version to SPPS 21.0 programme. In order to test the mediation effect, basic mediation analysis based on indirect effect analysis (Hayes, 2022) was conducted. The findings revealed that avoidant-anxious attachment styles predicted the decrease in self-focused positive rumination and emotion-focused positive rumination through decreasing self-esteem. Avoidant-anxious attachment styles predicted the increase in positive emotion reduction sub-dimension through decreasing self-esteem. The findings of the study showed that the negative relationship between insecure attachment styles and positive emotion regulation skills strengthened when the mediator variable was taken into account. As a result of this study, it was seen that improvements in positive emotion regulation strategies can be achieved by applying cognitive interventions for the self-esteem of individuals with insecure attachment style.