The role of reappraisal and suppression in the relationship between maternal warmth and adolescents' self-esteem
Ergenlerde bilişsel yeniden yapılandırma ve baskılamanın anne sıcaklığı ve ergenlerin benlik saygısı arasındaki rolü
  1. Tez No: 548215
  2. Yazar: BİLGE GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması, anne sıcaklığı ile Türk ergenlerinin benlik saygısı arasındaki ilişkinin altında yatan açıklayıcı mekanizmayı katılımcıların cinsiyeti ve benlik kurgusunu da dikkate alarak incelemektedir. Bu nedenle, iki ayrı duygu düzenleme stratejisine odaklanılmıştır: bilişsel yeniden yapılandırma ve baskılama. Toplam 310 Türk anne (Ortalama yaş = 43.35, SS = 5.59) ve çocukları (121 erkek, 189 kız; Ortalama yaş = 15.61, SS = .49) çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Anneler aile demografik formu ve ebeveyn davranışları ölçeğini doldurmuşlardır. Ergenler ise ebeveyn davranışları ve bağlanma stillerini, kendi benlik saygılarını, duygu düzenleme stratejileri kullanımlarını ve benlik kurgularını değerlendirmişlerdir. Analiz sonuçları, anne sıcaklığının ergenin benlik saygısı ile anlamlı ve olumlu ilişki içerisinde olduğunu göstermiştir. Daha fazla bilişsel yeniden yapılandırma kullanan ergenlerin daha yüksek benlik saygısına sahip olduğu bulunmuştur. Anne sıcaklığı ile ergenlerin bilişsel yeniden yapılandırma kullanımı arasında da anlamlı ve olumlu ilişki vardır. Ancak, baskılama ne benlik saygısı, ne de sıcaklık ile ilişki içerisinde bulunmuştur. Test edilen modeller, bilişsel yeniden yapılandırmanın sıcaklık ile benlik saygısı arasında aracı rolünü ortaya koyarken, aynı model baskılama için anlamlı çıkmamıştır. Ek olarak, bilişsel yeniden yapılandırmanın aracı rolü sadece erkekler arasında anlamlı çıkmıştır. Bununla birlikte, iki farklı benlik kurgularına göre ergenler üç grupta kümelenmişlerdir: özerk-ilişkisel, özerk ve ilişkisel benlik. Bilişsel yeniden yapılandırmanın sıcaklık ve benlik saygısı arasındaki aracı rolü özerk-ilişkisel ve ilişkisel benlik grubu için anlamlı çıkarken, baskılamanın bu bağlamdaki aracı rolü sadece ilişkisel benlik grubu için anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the underlying mechanism of the relationship between maternal warmth and self-esteem in Turkish adolescents while considering gender and self-construal characteristics. Two commonly used emotion regulation strategies were examined as potential mediator variables: cognitive reappraisal and expression suppression. The sample consisted of 310 Turkish mothers (Mage = 43.35, SDage = 5.59) and their adolescent-aged children (121 boys, 189 girls; Mage = 15.61, SDage = .49). Mothers completed a family demographics form and a parenting behavior scale. Adolescents evaluated their mothers' parenting behaviors and their own self-esteem, attachment quality, and use of emotion regulation strategies, as well as their self-construal. Analyses revealed that maternal warmth was significantly and positively related to adolescents' self-esteem. Furthermore, adolescents who used more reappraisal when distressed were more likely to have greater self-esteem. Maternal warmth was also significantly and positively correlated with adolescents' reappraisal use. Suppression, however, was related neither to self-esteem nor to maternal warmth. The results also revealed that reappraisal mediated the relationship between maternal warmth and self-esteem, but suppression did not. Furthermore, adolescents' gender moderated this explanatory mechanism such that the mediational role of reappraisal between maternal warmth and self-esteem was significant only among boys. Adolescents were grouped into three clusters based on their two self-construal scores: psychological-interdependence, independence, and interdependence. The mediational role of reappraisal between warmth and self-esteem was significant for psychological-interdependence and interdependence clusters, but the mediational role of suppression in this relationship was significant only for the interdependence cluster.