Afrika'da Çin yatırımları: Nijerya, Güney Afrika ve Kenya (2005-2019)
Chinese investment in Africa: Nigeria, South Africa and Kenya (2005-2019)
- Tez No: 847964
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Çin'in ekonomik yükselişi küresel düzen içerisinde birçok değişimi beraberinde getirmiştir. Siyasi, ekonomik ve kültürel kabullerin dönüşümüne öncülük eden süreç az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri Çin ile iş birliğine teşvik etmektedir. Bu ülkeler arasında Nijerya, Kenya ve Güney Afrika önemli bir konuma sahiptir. Anglosakson kültürel mirasın birer temsilcisi olarak üç ülkenin Çin ile siyasi, ekonomik, kültürel ve tarihsel güçlü ilişkileri vardır. Geçmişten günümüze gelişerek gelen Çin, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika ilişkileri uluslararası örgütlerde de iş birliğini geliştirmektedir. Birleşmiş Milletler iş birliği yapılan uluslararası örgütlerin başında gelirken IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü gibi ekonomik kurumlarda da dört ülke birlikte hareket etmeye özen göstermektedir. Çin yatırımlarından hareketle tez bağımlılık teorisini kullanarak Birleşmiş Milletler Genel Kurul oy verme davranışlarını incelemektedir. Küresel sistemdeki değişimleri dikkate alarak Çin'in yükselişini, alternatif model oluşturma çabalarını, dış ticaret ve yatırım üzerinden oluşturulan bağımlılık ilişkilerini istatistiksel veriler yardımıyla ortaya koymayı amaçlayan çalışma Çin'in Afrika politikasının küresel düzendeki yansımalarına odaklanmaktadır. 2005-2019 yılları arasındaki dönemi inceleyen tez çalışması, Çin yatırımlarının farklı kıtalara yayıldığı yılları ele almıştır. Çalışma Çin'in Nijerya, Güney Afrika ve Kenya'ya yaptığı yatırımlar sonrası siyasi ve ekonomik bağımlılığın nasıl arttığını Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki oy verme davranışları üzerinden yatırım verileri yardımıyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The rise of China's economy has significantly impacted the global order, leading to transformations in political, economic, and cultural dynamics. This has prompted underdeveloped and developing countries, including Nigeria, Kenya, and South Africa, to engage in cooperative efforts with China. As representatives of the Anglo-Saxon cultural heritage, these three countries share strong political, economic, cultural, and historical ties with China. The evolving relations between China and these African nations extend to cooperation within international organizations, with a particular focus on the United Nations (UN) and other economic institutions such as the International Monetary Fund (IMF), the World Bank, and the World Trade Organization. This thesis adopts a dependency theory framework to analyze the voting behavior of the United Nations General Assembly in response to Chinese investments. Considering the shifts in the global system, the study aims to elucidate China's ascent, its endeavors to establish an alternative model, and the dependency relationships forged through foreign trade and investment. Statistical data are employed to investigate the repercussions of China's Africa policy on the global order during the period from 2005 to 2019, a time frame marked by the expansion of Chinese investments across different continents. The research explores how political and economic dependencies have intensified following China's investments in Nigeria, South Africa, and Kenya, as evidenced by voting patterns in the United Nations General Assembly.