11 Eylül 2001-2021 arası ABD medyasında İslam ve Budizm üzerine haberlerin karşılaştırılması
A comparison of news reports on Islam and Buddhism in US media between September 11, 2001 and 2021
  1. Tez No: 847968
  2. Yazar: ZEHRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Medya toplumun kanaatini şekillendirmekte, bir konu hakkında nasıl düşünüleceği konusunda belirleyici olmaktadır. Özellikle Amerikan medyası dünya genelinde etkilidir. 11 Eylül 2001 tarihi, ABD medyası açısından önemli bir tarih olmuştur. Bu tarihte ABD'de yaşanan saldırılardan itibaren Amerikan medyasında dini konu edinen haberler yaygınlaşmış ve bu haberlerle toplumların zihninde belli bir kanaat oluşturulmuştur. Amerikan medyasında İslam ve Budizm'in yansıtılmasında derin bir fark göze çarpmaktadır. ABD medyasında İslam, sürekli terör, radikalizm, fanatiklik ve köktendincilikle bağlantılı sunulurken Budizm, barışçıl, pasif ve huzur verici bir din olarak ele alınmıştır. Bu çeşitli kategorilerdeki haberlerde müşterek bir durumdur. Bu çalışmada 11 Eylül öncesindeki ABD politikasına yer verilmiş, 11 Eylül 2001-2021 tarihleri arasında ABD geleneksel medyasında yer alan haber metinleri ve görselleri incelenerek İslam'a ve Budizm'e dair üretilen algı anlaşılmaya çalışılmıştır. Üretilen bu algının ardında yatan temel etmenler incelenmiştir. Ayrıca medya yayınlarının sebep olduğu İslamofobi ile İslam'a ve Budizm'e yönelik Oryantalist tutum analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The media shapes public opinion. Especially the American media has been influential throughout the world. September 11, 2001, was an important date for the US media. Since the attacks in the US on September 11, 2001, news about religion has become widespread in the American media and a certain opinion has been formed in the minds of societies with this news . There is a profound difference in the way Islam and Buddhism are portrayed in the American media. In the US media, Islam is constantly linked to terrorism, radicalism, fanaticism, and fundamentalism, while Buddhism is portrayed as a peaceful, passive, and calming religion. This is common across various categories of news coverage. In this study, the pre September 11th US policy was mention ed, and news texts and visuals in the US traditional media between September 11, 2001, and 20 2 1 were examined to understand the perception of Islam and Buddhism. The main factors behind this perception are reviewed. In addition, Islamophobia caused by media coverage and Orientalist attitudes towards Islam and Buddhism were analysed.