Yassıada yargılamalarının adil yargılanma hakkı bağlamında değerlendirilmesi
Evalution of Yassıada trials in the context of the right to a fair trial
- Tez No: 847967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen askeri darbenin ardından, iktidar mensuplarının ve milletvekillerinin özel yetkili bir mahkemede yargılanmasına karar verilmiştir. Adını gerçekleştirildiği yerden alan Yassıada Yargılamaları, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada askeri darbeyi gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi, bu Komite tarafından teşekkül ettirilen Yüksek Adalet Divanı ve Yüksek Soruşturma Kurulu hakkında genel bilgilere yer verilmiş, Yassıada'da görülen on dokuz davanın konusu ve sonuçlarına değinilmiştir. Askeri darbe sonrasında ihdas edilen düzenlemeler ve gerçekleşen uygulamalar, yargılamalar boyunca karşılaşılan vakıalar, ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukukuna hakim olan ilkeler ve hukukun genel ilkeleri bakımından incelenmiş, özellikle yargılamaların adil yargılanma hakkına riayet edilerek gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the military coup on May 27, 1960, it was decided to try members of the government and members of parliament before a specially authorized court. The Yassıada Trials, named after the place where it was held, constitute the subject of this study. The study provides general information about the National Unity Committee that carried out the military coup, the High Court of Justice and the High Board of Investigation established by this Committee, and the subjects and results of the nineteen trials held on Yassıada. The regulations established and practices implemented after the military coup, as well as the behaviors and procedures during the trials, have been examined in terms of the principles governing criminal law and criminal procedure law and the general principles of law, and in particular, whether the trials were carried out in compliance with the right to a fair trial has been evaluated.