Reaktif boyarmaddelerin hidrolizi ve selülozun modifikasyonunun incelenmesi
The Analysis of reactive dyestuff's hydrolysis and modification of cellulose
  1. Tez No: 84796
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada reaktif boyarmaddelerin boyama sırasındaki hidroliz olma şartları (elektrolit, pH, flotte oranı, sıcaklık ) incelenmiştir. Monoklorotriazin, vinilsülfon, ve bifonksiyonel olmak üzere üç farklı tip boyarmaddenin çeşitli kombinasyonları kullanılarak elde edilen boyanmış materyallerin renk ölçümleri spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Cihazdan direk olarak okunan % boyarmadde miktarındaki değişmeler her reçete için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Boyama atıksularının oluşturduğu kirlilik oranını minimuma indirmek amacıyla boyarmaddenin selüloza çekimini artırarak ve ayrıca tuz ve alkali kullanım oranını azaltmak veya tamamen elimine etmek için pamuk kumaş“ecodye”sistemi ile modifiye edilmiştir. Yine ecodye boyama sistemi ile boyanan kumaşların spektrofotometre cihazı ile renk ölçümleri yapılmıştır. Ecodye boyama sistemi ile yapılan boyamalarda, tuz kullanılmamasına rağmen % 10-40 arasında renk verimliliğnde artış olduğu görülmüştür. Ayrıca renk haslıklarında genel boyama metodlarına göre herhangi bir olumsuz etkilenme olmamıştır. IG YÜKSEKÖĞRETİM?.-.". :'^ DOKÜMANTASYON MERKEZİBu prosese fularlama işlemi gerektirdiğinden kimyasal modifikasyon işleminde tüp örme kumaşlar için tüp fular makinası şarttır. Ancak getirdiği avantajlar dikkate alındığında, yapılacak bu küçük yatırım maliyetinin Çok üstündedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACS In this working, the conditions of reactive dye hidrolysis (electrolite quantity, pH, liquor ratio, temperature... )have been investigated. Cotton fabric have been dyed with monochlorotriazin, vinylsulphone and bifonctional reactive dystuffs, after dyeing the measurement of colour strength have been read as dyestuffs' concentration by spectrofotometer. To increase dyestuffs' exhaustion, to cancel salt consumption and to minimize waste water pollution cellulose' modification have been searched and one of that modifcation system-ecodye- have been applied in plant. At the result, instead of no salt using in ecodye system it is observed that colour yield have increased aproximately % 10-40. However, colour yield depends on dyestuffs' chemical structure. On the other hand, there is no change in colour fastnesses. To apply this ecodye dyeing system for tubular knitted fabrics, it is necessary to use tube - fular machine, but due to its good advantages machine price is a small cost.