Borcun üçüncü kişi tarafından ifası halinde halefiyet
Subrogation in case of fulfillment by a third party
  1. Tez No: 847971
  2. Yazar: EMİNE ŞULE AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızda borç ilişkisi dışında yer alan üçüncü kişinin alacaklıyı tatmin ederek alacaklının halefi olması incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde borcun üçüncü kişi tarafından ifa edilebileceği haller incelenmiş ve ifa sonucunda halefiyetin doğmadığı durumlarda üçüncü kişinin borçluya karşı olan taleplerine yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde temel olarak üçüncü kişinin alacaklıya halef olması ele alınmıştır. Halefiyetin genel tanımı, hukuki niteliği ve özellikleri incelenmiş ve ardından Türk Borçlar Kanunu madde 127'de yer alan genel halefiyet hükmü ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde üçüncü kişinin alacaklıya halef olmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, the subrogation of the obligee by the third party outside the debt relationship by satisfying the obligee is analyzed. In the first part of our study, the cases where the debt can be fulfilled by the third party are analyzed and in cases where subrogation does not arise as a result of the fulfillment, the claims of the third party against the debtor are included. In the second part of our study, the subrogation of the third party to the obligee is discussed. The general definition, legal nature and qualifications of subrogation are analyzed, and then the general subrogation article in Article 127 of the Turkish Code of Obligations is discussed. In the last part of our study, the consequences of the third party's subrogation to the obligee are analyzed.