Tüketim kültürünün beyaz yakalı çalışanların tükenmişlikleri üzerine etkisi
The effect of consumption culture on the burnout at white collar employees
- Tez No: 847983
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Hayatlarını idame ettirebilmek için bireyler çalışmak ve tüketmek durumundadır. Son dönemlerde tüketim bir çılgınlık halini almıştır. Zamanının büyük bir kısmını çalışma hayatında geçiren, emeklerinin karşılığında kazandıklarını tüketen birey için aslında temel amaç iyi, daha kaliteli bir hayat sürmedir. Dolayısıyla tüm bu çalışma ve tüketme sarmalı içindeyken birey çalıştığı ortamın da tükettiklerinin de ona pozitif duygular sunmasına ihtiyaç duymaktadır. Doğrudan fizyolojik bir rahatsızlığı işaret etmemek ile birlikte, çalışma hayatında karşılaşılan tükenmişlik üzerinde durulması önem arz eden bir konudur. Zira tükenmişlik yaşayan birey çalışma hayatına kendini adapte edememekte, sonuçları istifaya ve hatta yaşanan tükenmenin getirdiği negatif duygularla birlikte fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunlarına varabilen sancılı süreçlerden geçmektedir. Tüketilen ürünler üzerinden bireylerin kendini tanımlayabildiği bir dönemde yaşıyor olmak, tüketimi hayatlarda daha da kilit hale getirmekte ve farklı bir stres kaynağı oluşturmaktadır. Çalışma hayatının dinamikleri dışında tüketilen ve tüketilemeyen ürünler de tükenmişlik ile bağlantılı bir şekilde öznel iyi oluş hali üzerinde etkisini sürdürmektedir. Yaşanması muhtemel tükenmişlikler ile baş edebilmek noktasında hem çalışan bireylerin kendisine hem de örgütlere çeşitli sorumluluklar düşmektedir. Bu çalışma ile çalışma hayatında tüketim kültürünün beyaz yakalıların tükenmişliğini nasıl etkilediğine yönelik bir fotoğraf çekilmesi amaçlanmıştır. Beyaz yakalıların çalışma hayatında tükenmişlikleri ve tüketim kültürleri arasında anlamlı bir ilişki söz konusudur. Yapılan tüketimi içselleştirme biçimlerine göre tükenmişlik seviyeleri değişmektedir. Tükenmişlikle mücadele noktasında çalışan bireylere ve örgütlere oldukça büyük bir sorumluluk düşmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to sustain life, individuals have to work and consume. All employees wants a better, higher quality life. Although it does not directly indicate a physiological disorder, it is an important issue to focus on the burnout encountered in working life. Because the individual experiencing burnout cannot adapt himself to working life, and goes through painful processes that can lead to resignation and even health problems with the negative emotions brought about by the exhaustion. Living in a period where individuals can define themselves through consumed products makes consumption even more key in their lives and creates a different source of stress. Apart from the dynamics of working life, consumed and non-consumable products also continue to affect subjective well-being in connection with burnout. In order to cope with possible burnouts, both working individuals and organizations have various responsibilities. With this study, it is aimed to take a picture of how consumption culture in working life affects the burnout of white-collar workers. There is a significant relationship between white-collar workers' burnout in working life and their consumption culture. Burnout levels vary according to the ways in which consumption is internalized. Individuals and organizations working in the fight against burnout have a great responsibility.