Antep fıstığının mekanik hasat olanakları ve mekanizasyona yönelik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination mechanical features and mechanically harvesting possibility of pistachio nut
- Tez No: 84799
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ANTEPFISTIĞININ MEKANİK HASAT OLANAKLARI VE MEKANİZASYONA YÖNELİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Refik POLAT TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1999, Sayfa: 111 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Bülent EKER Doç.Dr. Ramazan SAĞLAM Doç.Dr. Birol KAYIŞOĞLU Bu araştırmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan antepfıstığının hasadının mekanik olarak yapılabilmesi için olanaklar belirlenmeye çalışılmıştır. Özellikle antepfıstığının mekanik olarak düşürülebilmesi için gerekli olan genlik ve frekansın belirlenmesi ve değişik ağaç meyvelerinin hasadında kullanılan hasat makinalarının antepfıstığının hasadında uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla atölye şartlarında hazırlanmış üç farklı genlik (20, 30, 40 mm) ve üç farklı frekans (10, 15, 20 Hz) sağlayabilen eksantrik etkili sarsıcı ile birlikte başta zeytin olmak üzere küçük taneli ürünlerin hasadında kullanılmak için imal edilmiş olan pnömatik kancalı sarsıcı ve kendinden motorlu sarsıcı kullanılmıştır..jıpieoeıo lueje u8|>|j||8zo las^ue^aıu-ojizy 9A las^zy uıuıgrçsıjdajue ujdj au^eıu j;q >ieo9|!pe uÂezp >|bjb|o >ü|euo auısauuuaıâ! ujuissAvtetu ı6ıjsıj,daiue büijâv luruoÂnıun iui6bob|o loıuıpjB aj§ı5a6 euipeseq >üub^9lu uıuıŞnsıjdajue uiublu§i|bö ng ji)§iLU|ide U9|ujri6|0 j&Rjas 9LUI.IZ9 U.IU9AÂ9LU 5\ 9A jBjflJaS BLUE|;i5 'l6l|Jl6B 9AÂ9UJ 001- 'jZJlBUB ){I|Jl6e 'U9|>|!||9Zg ;nÂoq 'ısıöe eıu|i6ı 'ısıÂesje>| aujunyns uıuı6ıjsıjda;ue epwesde>| ng J!i§!UJ|U!PU9|J969p 9jp6 Buniurunp iseui|o run>| 9A §bA 9A >|eje|o âj 9A >jb|ab>| n|>jnqB>) ısaAÂaıu ıgıısıjdaıue epeLU§i|eö ng jij§ilu|i§i|b5 aA'auiuaujiaq u9|>üi|9zq |as>|!ue>{aıju-0>j!zy 9A |9s>i!zy >i!iauo euoAsezjue>jaLU ujuısa/vÂaıu ıgıjsıjdaıue boijXb e|i euuijseje ng.J!l§ııu§9|>j95j96 i6j|Uj>{}a 1BSBL) UBJBA 9,001-% dSj 9pUU9|9LU9U9p BLUSJBS UB|ldB U9PJJ96 LULU 093 U9p9AÂ9|AJ ji1§iluub|6bs j6;|U!>|}d leseu, epuueAp 06_08% apuua|iua|§! jeseu, ue|ide uap luiaj 00Z epıoısjBS n|Jo;ouj uapujpua>| >|Bouv Ji;§ııuue|Şes ıŞnu^a jeseu, >|9S>|nA ubjba BJB|,06-98% apujja|uua|§j blusjbs UB|idsA uapua6 lulu 09Z uepuııuı>||es aAÂeıu >|bou\/ ju§iluui|b jB|5nuos >)n§np eâ>|np|o bhbsbu. ueııdeA" uap.iuuj OOZ uajeqijj uepiep eue BpıoısjBs i|boub>| wetuoud epuısejıs ja|iuauaa ji)§ıuj|ideA uaıaıuauap iesei| uepe^ou ipuej. pj; uepuısı5e ua eıuunını B|Bp a|i ioisjbs a\\ J9H J!pap|aiu|!qeue|6es sub>|94 >|9} 9A >|j|ua6 >j9j BpıoısjBs n|jojoiu uapu;pua>| 9A ioisjbs i|boub>| vjjjeujgud UB|iuB||n>ı apaıuauao jji§!Ui§a|>|adja6 >jbjb|o 69>6% apupâaö ızıuurç 9a 09>6% epupSeö ipBL|o 'ef '96% ©pu!P!§a5 uns ejsue>|ajj, zh 03 9A >i!|us6 lulu ofr !@!IUj^3 jeseu, >|9s>|nA ua 9jç6 euueıönuos uaıaıuauap jeseu, ai; ioisjbs \\or9 >jujubs>j3 n
Özet (Çeviri)
oıiBiunsud e 'sspıseg pssn sbm suo^puoo dous>uoM ei\\ u\ pajBdejd (zh 02 '91, 'Ol ) Aougnbgjj juajgjjjp sejtft pue (turn ofr 'OS '02) ifl6u9|9ABM iuajejj.jp ssjlji ir.im j9>|bus oujuexa ub 'silii op oi peijojBss 9J9M }S9ajbi| jnu ojipBisjd jo b9JB 9ifl u\ sauitioeiu 6u!)S9Ajblj )U9J9jj!p jo 9sn aiqissod pue jnu ojupBisjd jo sejniB9j u.;6u9|9ABM pub Aouenbajj a"jbss909U jo uoj)bujujj9}9p 'AiieoiuBipguj yıu oiLjoeisid &m umop l(Bj 0} 'Aiiepedsg peinungigp sbm uoi6ey bjiojbuv ujejsBa-^nos 9i|l uj A|aAisuejui umoj6 jnu ojupBjsjd jo Ajwqjssod 6u!JS9ajbu, |bojubljo9LU 'Apnjs Sjifl u| mooâiAV» ioji3 iu9|ng jo pjd NWV Mn5|9S JQ J0Jd ^3910 ZBjAod Ja JOJd : MOr H,|.:96Bd'666l. y39in ZBjAod JQ'JoJd : J0S|AJ9dns uo!P9S 90U9|osu!B|/\| uo!IBZ|ubljo9|aj iBjnjinouBv S90U9PS IBJniBN jo 9jnjj}SU| auj. A}SJ9AIUn BA>|BJ1 lVIOd ML^d IflN OIHOVlSjd =10 AlJljajSSOd 9NU.S3AHVH ATIV01NVH03IAI ONV S3Ufl±V3d 1V0INVH03IAI NO|±VN|IAIH3±3C] NO HOdV3S3U V SJS9UJ. aMd Auvwwns mIV shaker with hook used specially in the harvest of olive tree and a shaker with engine were used in this study. According to the harvest results based on exantric shaker, the highest harvesting efficiency for 40 mm of wavelength and 20 Hz of frequency for the varieties of siirt; ohadi and kırmızı were 95.43 %, 94.60 % and 94.69 % respectively. A pneumatic shaker with hook and engine shaker used in the study have one frequency and wavelength. The harvesting was done from two different points regarding holding places to branch of the tree. Harvest done at the 700 mm distance from the main branch by the pneumatic shaker with hook gave low harvest efficiency. However, harvest done at the 250 mm distance from the fruit by the pneumatic shaker with hook provided a high harvest done at the 700 mm distance from the main branch by the engine shaker gave 80-90 % harvest efficiency, harvest done at 250 mm distance from the fruit by engine shaker provided almost 100 % efficiency. In this study, physical and physico-mechanical features of pistachio nut harvesting was also determined. The pistachio nut was evaluated as hully, dehully, internal fruit, wet and dry stiations. In this respect, friction of coefficient dry bulk density, angle of deposition, features of dimension, weight analysis, weight of 100 fruits, cracking resistance, and crushing resistance of internal fruit were determined. I believe that this study will help in the transition of harvesting of pistachio nut. Besides, the determination of physical and physico-mechanical features of the pistachio nut will be useful for a design of machine for process of pistachio fruit.