Güneydoğu Anadolu'da Ezidi kültürünün bölge turizmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Ezidi culture in terms of regional tourism in Southeastern Anatolia
  1. Tez No: 848018
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZDÖL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi gün geçtikçe kültür turizmi açısında gelişmektedir. Turistlerin tatil ve turizm anlayışına ilişkin beklentilerin giderek değişmesi ile birlikte Güneydoğu Anadolu bölgesine ziyarette bulunan turistler genel programlar yerine alternatif bir program veya rota aramaktadır. Turizmdeki gelişmelere paralel olarak turistlerin profilleri ve beklentileri de çeşitlenmiştir. Turistleri bir bölgeye çekebilmek için tur programlarına merak edilen ya da çok bilinmeyen destinasyonlar eklenmelidir. Çalışmamızda incelenen bölgeyi yıllar boyunca etkilemiş olan Ezidilik kültürüyle konu sınırlaması yapılmıştır. Monoteist bir inanç olan Ezidiliğin kökeni ve tarihi hakkında alan yazında birçok görüş vardır. İnanca göre Hûda olarak isimlendirilen tanrı evreni yaratır ve başında Melek Tavusun olduğu yedi meleğe devreder. Ezidilik hakkında farklı görüşlerin olması turizmin önemli bir kaynağı olan merak duygusunu tetiklemesi yönüyle dikkat çekmektedir. Çalışmamızda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Ezidi köyleri ziyaret edilerek Ezidilik inancının izleri takip edilmiştir, bölgede yaşayanlardan kültür hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda kültürün bölge turizmine katkısı detaylı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Southeastern Anatolia Region is progressively developing in terms of cultural tourism. With the evolving expectations of tourists regarding vacation and tourism, tourists visiting the Southeastern Anatolia region are seeking alternative programs or routes rather than conventional ones. Parallel to the developments in tourism, the profiles and expectations of tourists have also diversified. To attract tourists to a region, tour programs should include destinations that are either intriguing or less known. The scope of our study is defined by the Ezidi culture which has influenced the region over the years. There are various perspectives in the literature regarding the origin and history of Ezidism, a monotheistic belief. According to the belief, God, referred to as Hûda, creates the universe and entrusts it to seven angels, led by Peacock Angel. The presence of different perspectives on Ezidism is noteworthy for its role in triggering the curiosity, which is an important source for tourism. In our study, traces of Ezidi belief were followed by visiting the Ezidi villages in the Southeastern Anatolia Region; significant information about the culture was obtained from the local residents. Based on the collected data, the contribution of the Ezidi culture to regional tourism will be examined in detail.