Toplumsal cinsiyet bağlamında iş yaşamında kadının konumu ve rolü: Kadın çalışanlar üzerine nicel bir araştırma
Women in the context of gender equality – the role of gender perception on the position of women in business life: A quantative study on female employees
- Tez No: 848019
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM PELİN BAYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu doktora tezinde iş yaşamındaki kadınların toplumsal cinsiyet algılarının, toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Zeyneloğlu (2008) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ile Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak çevrimiçi anketler aracılığıyla Google Formlar üzerinden ulaşılan 406 kadın çalışandan oluşmaktadır. Verinin analizinde parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılırken, değişkenler arasındaki korelasyona Spearman korelasyon testi ile bakılmıştır. Toplumsal Cinsiyet Algısının Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutumuna etkisini belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları, iş yaşamındaki kadın çalışanların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik eşitlikçi tutuma sahip olduklarını ve toplumsal cinsiyet algılarının yüksek düzeyde olumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the puprose is to examine the effect of women employees' gender perceptions on their attitudes towards gender roles. Survey technique was used to collect data in the research. The Gender Roles Attitude Scale developed by Zeyneloğlu (2008) and the Gendered Perception Scale developed by Altınova and Duyan (2013) were used as data collection tools. The sample of the research involves 406 female employees who were accessed through online surveys by Google Forms and the convenience sampling method was used. Non-parametric tests such as Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used to analyze the data, and the correlation between variables was tested with the Spearman correlation test. Simple linear regression analysis was used to determine the effect of Gender Perception on Gender Role Attitudes. Research findings have shown that female employees in workplace have egalitarian attitudes towards gender roles and their gender perceptions are highly positive.