İç Batı Anadolu Orta Tunç Çağı keramiğinin Beycesultan Höyüğü verilerine göre yeniden değerlendirilmesi
Reassesment of inner West Anatolia Middle Bronze Age ceramics according to Beycesultan Höyük
  1. Tez No: 848017
  2. Yazar: GÜRKAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA DEDEOĞLU KONAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 824
Özet
“İç Batı Anadolu Orta Tunç Çağı Keramiğinin Beycesultan Höyüğü Verilerine Göre Yeniden Değerlendirilmesi”isimli tez çalışmasında 2007 yılında başlatılan ve Orta Tunç Çağı kazılarının gerçekleştirildiği 2012-2017 yılları arasındaki ikinci dönem kazı çalışmalarından elde edilen keramik veriler değerlendirilmiştir. İlk dönem kazı çalışmalarından elde edilen veriler de göz ardı edilmeden oluşturulan mal grupları, keramik tipolojisi, yüzey özellikleri gibi keramikleri tanımlayan ve gruplayan bir sistem içerisinde, keramik geleneğinin Orta Tunç Çağı tabakaları arasındaki değişim ve gelişim süreçleri ortaya konmuştur. Keramik gelenekleri ve tipolojik-teknik özelliklerin yanı sıra kimyasal incelemelerin de yardımıyla Beycesultan'da Orta Tunç Çağı'nın“Erken”ve“Geç”olmak üzere iki aşamalı bir dönemi temsil ettiği anlaşılmıştır. Orta Tunç Çağı tabakalarından alınan radyokarbon tarihler tabakaların yeniden tarihlendirilmesini sağlamış ve ilk dönem kazı çalışmalarında oluşturulan kronolojinin yaklaşık olarak 300 yıl öncesine çekilmesine neden olmuştur. Batı Anadolu genelinde Orta Tunç Çağı süreci bazı ortak kültürel unsurları paylaşsa da Kuzeybatı Anadolu, Orta Kıyı Batı Anadolu, Güneybatı Anadolu ve İç Batı Anadolu'da bazı farklı geleneklerin oluştuğu görülmektedir. İç Batı Anadolu'da yer alan Beycesultan'da Orta Tunç Çağı süreci çevre bölge yerleşimleriyle ortak unsurlar barındırsa da daha çok kendine özgü kültürel geleneğini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Reassesment of Inner Western Anatolian Middle Bronze Age Pottery According to Beycesultan Höyük”, the ceramic data obtained from the second period excavations between 2012 and 2017, which started in 2007 and the Middle Bronze Age excavations were carried out, were evaluated. The change and development processes of the ceramic tradition between the Middle Bronze Age layers have been revealed within a system that defines and groups ceramics such as ware groups, ceramic typology and surface features, without ignoring the data obtained from the early excavations. With the help of ceramic traditions and typological-technical features as well as chemical studies, it has been understood that the Middle Bronze Age in Beycesultan represents a two-phase period:“Early”and“Late”. Radiocarbon dates taken from the Middle Bronze Age layers enabled the layers to be re-dated and caused the chronology established during the first period excavations to be pushed back approximately 300 years. Although the Middle Bronze Age period shares some common cultural elements throughout Western Anatolia, it is seen that some different traditions were formed in Northwest Anatolia, Central Coastal Western Anatolia, Southwest Anatolia and Inner Western Anatolia. Although the Middle Bronze Age period in Beycesultan, located in Inner Western Anatolia, has common elements with the settlements in the surrounding region, it has created its own unique cultural tradition.