Trakya bölgesinde yetişen Ornithogalum umbellatum L. bitkisinin kimyasal bakımdan incelenmesi
Phytochemically investigated of O. umbellatum L. which is grown at around Trakya zone
  1. Tez No: 84803
  2. Yazar: TEMİNE ŞABUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ OYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Trakya bölgesi civarında yetişen Omithogalum umbellatum L Bitkisinin fitokimyasal incelenmesi yapılmıştır. Bitkinin taksonomik tanımı Trakya Üniversitesi Fen-Ed. Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Güler Dalgıç tarafından yapılmıştır. Bitki toplandıktan sonra %70 lik Etil alkol ile soxhlet cihazında ekstrakte edildi. Elde edilen ekstraktın 2/3 ü vakumda evaparatörde uçuruldu. Geriye kalan fraksiyon, alkollü doymuş kurşun asetat çözeltisi ile muamele edildi. Çözeltide kalmış olan kurşunu uzaklaştırmak için ise, çözelti ilk önce PH=5 te sey. H2SO4 ile sonrada H2S gazı ile muamele edildi. Çöken kurşun sülfat ve kurşun sülfür süzülerek uzaklaştırıldı. Geriye kalan süzüntü ilk önce kloroform, sonrada kloroform :etil alkol (2:1) çözeltisiyle birkaç kez çalkalanarak, organik fazlar alındı ve çözücüler kuruluğa kadar evaparatörde uçuruldu. Elde edilen iki ekstrakta da kromatografik yöntemler uygulanarak ayırma ve saflaştırma işlemleri yapıldı. Bitkiden izole edilen maddelerin UV, İR, NMR ve Fab Mass spektrumları alınarak kimyasal yapıları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, O. umbellatum L. which is grown at around Trakya zone had been phytochemically investigated. Tacsonomic identification of plant had been done by Yrd. Doç. Dr. Güler DALGIÇ who is a member in Trakya University Science & Arts Faculty in biyology department. After the plant was collected, the plant was extracted with %70 EtOH in soxhlet aparatus. Obtaining extract was condensed in an evaparator at vacuum. The saturated alcoholic solution of lead acetat was added to the condensed fraction. At first, diluted H2SO4 at PH=5 was added to the solution, then, to take away the remaining lead, H2S gas was passed from the solution. The precipitating PbS04 and PbS was removed by filter. The filtrate was shaken several times CHCI3 and CHCI3:Alcohol (2:1) solutions respectively. Organic phases were collected and the solutions were condensed till dryness in vacuum. The seperation and purification process applied on both solution by using the chromatographic methods. The chemical structure of isolating compounds from plant had been elucidated by using UV, İR, NMR and Fab Mass spectra of them.