Standart sofralık üzüm çeşitlerinin salkıma ilişkin kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the quality characteristics of cluster on standart table grape varieties
  1. Tez No: 84802
  2. Yazar: PINAR SUCUOĞLU KORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada 29 tane yerli ve yabancı standart sofralık üzüm çeşidinin salkım kalite özellikleri ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Bu özellikler; salkım eni(cm), salkım boyu(cm), salkım ağırlığı(g), salkım iskeleti uzunluğu(cm), salkım sıklığı(adet/cm3), tane eni(mm), tane boyu(mm), 100 tane ağırlığı(g), tane eti sertliği(g), tane elastikiyeti(g/mm), tane yarılma direnci(g/cm2), tanenin tane sapından ayrılma direnci(g), toplam eriyebilir kuru madde miktarı(%), toplam asit miktarı(g/L), tad, tane rengi, tane şekli, çekirdek sayısı ve salkım şeklidir. Her karakter, çeşitlere göre istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler Üzüm, Kalite özelliği, Tane eti sertliği, Tane elastikiyeti, Tane yarılma direnci, Tanenin tane sapından ayrılma kuvveti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out in order to find out and compare the cluster quality characteristics on 29 different standart table grape varieties. These characteristics are; cluster width and length(cm), berry width and length(mm), cluster weight,cluster rachis length(cm), cluster compactness (berry/cm>:), berry firmness(g), berry flexibility(g/mm), berry cracking resistance(g), berry crushing resistance, berry removal force(g), total percentage of total soluble solids(%), titrable acidity(g/L), number of seed per berry, shape of the cluster and berry, colour and flavour of berry. Each characteristic is compared statistically, according to variety. Key Words Table grape, Quality Characteristics, Berry firmness, Berry flexibility, Berry cracking resistance, Berry crushing resistance, Berry detachment force.