Kahramanmaraş İli Afşin İlçesi büyükbaş hayvan barınaklarının yapısal özelliklerinin araştırılması
Investigation of structural features of livestock barns in Afsin district of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 955713
  2. Yazar: ARİF GÜNDEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hayvanların maksimum üretim potansiyellerine ulaşabilmesi, yüksek verim ve gelir elde edilebilmesi için barınak tasarımında, hayvan refahı ve konforunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ancak özellikle küçük ölçekli işletmelerde bu husus yeterince dikkate alınmamaktadır. Bu durum, hayvanların stres düzeylerini artırarak verimliliği olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmada, Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki büyükbaş hayvan barınaklarının yapısal özelliklerinin incelenerek mevcut durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada 2024 yılında, belirlenen 113 büyükbaş hayvancılık işletmesinde anket ve saha çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, kesitsel tarama araştırma modeli benimsenmiş olup, örneklem seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İşletmelerde yapılan gözlemler ve ölçümlerle elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bulgulara göre, işletmelerin %31'inde kesif yem deposu, %60.2'sinda kaba yem deposu bulunmamaktadır. Ayrıca, barınaklarının %98.2'sinde gübrelik kullanılmadığı belirlenmiştir. Havalandırma sistemleri açısından incelendiğinde, işletmelerin %94.7'sinde doğal havalandırma tercih edilirken, %5.3'ünde mekanik havalandırma kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, Afşin ilçesindeki büyükbaş hayvancılık işletmelerinde hayvan refahını artırmak için modernizasyon ihtiyacının olduğunu göstermektedir. Bu durum, modern ahırların inşa edilmesi veya mevcut barınakların modernize edilmesiyle mümkün olabilecektir. Geleneksel yöntemlerle faaliyet gösteren işletmelerin, hayvan sağlığı ve verimliliğini artırmak için modern hayvancılık uygulamalarına geçişi, karlılık ve verimliliğin sürdürülebilirliğini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In order for animals to reach their maximum production potential and to achieve high efficiency and income, animal welfare and comfort should be taken into consideration in the design of the shelter. However, this issue is not taken into consideration sufficiently, especially in small-scale enterprises. This situation can increase the stress levels of animals and negatively affect productivity. In this study, it was aimed to reveal the current situation by examining the structural features of cattle shelters in the Afşin district of Kahramanmaraş province. In the study, surveys and field studies were conducted in 113 cattle farming enterprises determined in 2024. In the study, the cross-sectional scanning research model was adopted, and the simple random sampling method was used in sample selection. The data obtained through observations and measurements made in the enterprises were analyzed. According to the findings obtained, 31% of the enterprises do not have a concentrated feed store, and 60.2% do not have a roughage store. In addition, it was determined that 98.2% of the shelters do not use manure. When examined in terms of ventilation systems, it was determined that natural ventilation was preferred in 94.7% of the enterprises, while mechanical ventilation was used in 5.3%. The findings of the study show that there is a need for modernization in order to increase animal welfare in large livestock enterprises in the Afşin district. This can be possible by building modern barns or modernizing existing barns. Enterprises operating with traditional methods need to switch to modern livestock practices in terms of animal health and productivity. In this way, sustainability of enterprises can be ensured, and production efficiency can be increased.