Havacılık alanında meydana gelen terör saldırıları ve alınan güvenlik önlemlerinin analizi
Terrorist attacks in aviation and analysis of the security measures taken
- Tez No: 848078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Havacılık sektörü, son yıllarda terör örgütlerinin gerçekleştirdiği saldırılara maruz kalarak dünya gündeminin merkezine yerleşmiştir. Bu tür saldırılar, havacılıkta güvenlik kaygılarını artırmıştır. Özellikle 11 Eylül saldırısı, havacılık tarihindeki en büyük terör eylemi olarak kayda geçmektedir. Uçakların bombalanması ve uçak kaçırma gibi olaylar, havacılıkta terörizmin varlığını gözler önüne sermektedir. 11 Eylül saldırılarının sonrasında, dünya genelinde havacılık sektöründe hava trafik güvenliğini artırmak amacıyla çeşitli önlemler hayata geçirilmiştir. Bu önlemler, uçuşların ve havaalanlarının daha sıkı bir denetim ve güvenlik sürecine tabi tutulmasını içermekte olup, hava yolculuğunun terör tehditlerine karşı daha etkili bir şekilde korunmasını hedeflemektedir. Havacılık alanında alınan bu önlemler, yolcuların ve çalışanların emniyetinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Ancak bu önlemler bazı yolcuları rahatsız etmekte ve havayolları için ek maliyet oluşturmaktadır. Havacılık alanında meydana gelen terör saldırıları, havayolu güvenliğinin büyük bir önem arz ettiğini göstermektedir. Uluslararası toplum, havacılık güvenliğini sağlamak için etkili önlemler almaktadır. Ancak, sürekli bir tehdit olarak terör saldırılarıyla mücadele etmek için daha fazla çaba ve iş birliği gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the aviation sector has been at the centre of the world agenda by being exposed to attacks carried out by terrorist organisations. Such attacks have increased security concerns in aviation. Especially the 11 September attack is recorded as the biggest terrorist act in the history of aviation. Incidents such as bombings of aircraft and hijackings reveal the existence of terrorism in aviation. Following the 11 September attacks, various measures have been implemented to enhance air traffic safety in the aviation sector worldwide. These measures include a more stringent inspection and security process for flights and airports, and aim to protect air travel more effectively against terrorist threats. These measures taken in the field of aviation are very important in terms of ensuring the safety of passengers and employees. However, these measures disturb some passengers and create additional costs for airlines. Terrorist attacks in the field of aviation show that airline security is of great importance. The international community is taking effective measures to ensure aviation security. However, more efforts and co-operation are needed to combat terrorist attacks as a persistent threat.