Göç hareketlerinin kentsel mekan üzerindeki etkileri
Effects of migration movements on urban space
- Tez No: 848077
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Göç hareketleri, dünya genelinde kentsel mekân üzerinde derin etkilere sahip olan önemli bir olgudur. Göç, insanların ekonomik, sosyal, politik veya çevresel nedenlerle bir yerden başka bir yere yerleşme eğilimini ifade eder. Bu süreç hem göç edenlerin hem de göç alan kentlerin sosyo-ekonomik ve demografik yapısını etkileyen çeşitli etkileri beraberinde getirir. Bu etkiler arasında günümüzde ciddi problemlere yol açan en önemli etki kentsel mekânlar üzerindeki etkisidir. Bu etkinin ne türde bir boyut yarattığına değinmeden önce göçün kentsel mekân üzerindeki etkilerini anlamak için, öncelikle göçün nedenlerini ve akışını analiz etmek önemlidir. Çalışmanın amacı, göç hareketlerinin kentsel mekan üzerindeki etkilerini incelemektir. Göçün nedenleri ve sonuçları, kentsel mekânın demografik yapısı, fiziksel yapısı, sosyal dokusu ve ekonomisi üzerinde belirgin değişikliklere yol açar. Bu etkiler, göç edenlerin yerleşmesi, yeni konutlar ve altyapı ihtiyaçları, kültürel çeşitlilik ve sosyal entegrasyon zorlukları gibi alanlarda ortaya çıkar. Ekonomik fırsatlar, işsizlik, çatışma, politik istikrarsızlık veya iklim değişikliği gibi faktörler, göç hareketlerinin arkasındaki itici güçler arasında yer alır. Bu nedenlerle, kentlere doğru göçler gerçekleşir ve nüfus dağılımı değişir. Bu durumda, kentsel mekânın yönetimi ve planlaması, göç hareketlerini dikkate alınmalı ve etkilerini en iyi şekilde yönetilmelidir. Bu çalışmada göçün kent mekanı üzerindeki etkilerinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, göçün getirdiği potansiyeli en iyi şekilde kullanarak kentsel mekanların yaşanabilirliğini artırmak ve toplumun refahını desteklemek ile mümkün olabileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Migration movements are a significant phenomenon worldwide with profound impacts on urban spaces. Migration signifies the tendency of individuals to relocate from one place to another due to economic, social, political, or environmental reasons. This process entails various effects on the socio-economic and demographic structures of both migrants and the receiving urban centers. Among these impacts, the most consequential effect, which currently poses serious challenges, is its influence on urban spaces. Before delving into the dimensions of this influence, it is essential to analyze the reasons for migration and its patterns to understand the effects of migration on urban spaces. The purpose of this study is to examine the effects of migration movements on urban spaces. The causes and consequences of migration bring about distinct changes in the demographic composition, physical structure, social fabric, and economy of urban spaces. These effects manifest in areas such as the settlement of migrants, the need for new housing and infrastructure, cultural diversity, and challenges in social integration. Economic opportunities, unemployment, conflict, political instability, and climate change are among the driving forces behind migration movements. Consequently, migrations occur towards cities, altering population distribution. In this context, the management and planning of urban spaces should consider and effectively address the effects of migration movements. This study provides a comprehensive assessment of the impact of migration on urban spaces. As a result of this study, it is observed that by harnessing the potential brought by migration, it is possible to enhance the livability of urban spaces and support the welfare of the community.