Weaning sürecinin deliryum ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the weaning process and delirium
- Tez No: 848083
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YELKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda ekstübasyon kararı verilen hastalarda, ekstübasyon öncesi ve ekstübasyondan sonraki 48 saatlik dönemde CAM-ICU ile deliryum taraması yapıldı; deliryum tipi, sedasyon ve başarısız ekstübasyon ile ilişkisi, olası tetikleyici ve risk faktörleri araştırıldı. Çalışmamıza en az 24 saattir mekanik ventilatörde takip edilen, 18 yaş üstü, RASS +4 ile -3 puan arasında olan 38 hasta dahil edildi. Hastalara, ekstübasyon yapılmadan önce CAM-ICU ile deliryum taraması yapıldı, daha sonra hastalar mekanik ventilatörden ayrıldı. Ekstübasyon öncesi CAM-ICU negatif ve pozitif hastalar arasında; yaş, cinsiyet, APACHE-II, SOFA ve CCI puanı, yatış ve entübasyon süresi karşılaştırıldı, sedasyon türü ile ilişkisine bakıldı. Ekstübasyon öncesi CAM-ICU pozitif hastalarda; yaş daha genç ve erkek cinsiyet ön plandaydı. APACHE-II, SOFA ve CCI puanları karşılaştırdığında iki hasta grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Ayrıca Ekstübasyon öncesi CAM-ICU pozitif hastalarda yatış ve entübasyon süresi, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha fazla bulundu. Deksmedetomidin ile sedasyon alan hastalarda CAM-ICU pozitiflik oranı, sedasyon almayan hastalara göre daha düşük saptandı. Ekstübasyon sonrası hastalar 48 saat boyunca gözlemlendi, CAM-ICU ile deliryum tarandı. Ekstübasyon öncesi CAM-ICU negatif olup, ekstübasyon sonrası pozitif saptanan hastaların arteriyel kan gazı analizindeki PaO2 değeri ile PaO2/FiO2 oranı belirlendi, en yüksek PCO2 ve laktat düzeyleri karşılaştırıldı. Hastaların PaO2/FiO2 oranının düşmesiyle deliryum arasında anlamlı ilişki saptandı. PaO2/FiO2
Özet (Çeviri)
In our study, patients for whom the decision to extubate was made underwent delirium screening with CAM-ICU both before extubation and during the 48-hour period following extubation. The type of delirium, its relationship with sedation and unsuccessful extubation, as well as potential triggering and risk factors were investigated. We included 38 patients who were monitored on mechanical ventilation for at least 24 hours, aged 18 and older, with a RASS between +4 and -3 in our study. Patients were screened for delirium with CAM-ICU before extubation, after which they were weaned from mechanical ventilation. Age, gender, APACHE-II, SOFA and CCI scores, duration of hospitalization and intubation were compared between CAM-ICU negative and positive patients before extubation, and the relationship with the type of sedation was examined. Before extubation, in CAM-ICU positive patients; age was younger, and male gender was predominant. When comparing APACHE-II, SOFA, and CCI scores, no significant difference was found between the two patient groups. Additionally, although not statistically significant, hospitalization and intubation durations were found to be longer in CAM-ICU positive patients before extubation. The CAM-ICU positivity rate was lower in patients sedated with dexmedetomidine than in patients not sedated. After extubation, patients were observed for 48 hours, and delirium was screened with CAM-ICU. The PaO2 value and PaO2/FiO2 ratio in arterial blood gas analysis of patients who were negative for CAM-ICU before extubation and positive after extubation were determined, and the highest PCO2 and lactate levels were compared. The decrease in the PaO2/FiO2 ratio of patients was found to have a significant association with delirium. Delirium was observed in 69.23% of patients with PaO2/FiO2