Yoganın annenin stres düzeyi, anne-bebek ilişkisi, anne ile bebeğinin uyku ve beslenme problemlerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of yoga on mother's stress level, mother-baby relationship, sleep and feeding problems of mother and baby: randomized controlled study
  1. Tez No: 848120
  2. Yazar: AYŞE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoganın uyku ve beslenme problemi olan bebeklere sahip annelerin stresi, anne bebek ilişkisi, anne ve bebeğin uyku ve beslenmelerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya uyku ve beslenme problemi olan bebeğe sahip 55 anne dahil edildi. (Yer değiştir)Randomize olarak 29 anneye yoga eğitimi video konferans yöntemi ile haftada 2 gün, günde 1 saat olmak üzere 8 hafta boyunca uygulanırken diğer 26 anne kontrol grubu oldu. Annelerin stres düzeyleri Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ile, anne bebek ilişkisi Ebeveyn Çocuk Kapsayıcı İşlevler Ölçeği (EÇKİÖ) ile, bebeklerini besleme süreci tutumları Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ) ile, annelerin kendi beslenme tutumları Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ile, uyku kaliteleri Pittsburg Uyku Kalitesi (PUKİ) ile, değerlendirildi. Bebeklerin beslenme problemleri Bebeklik Dönemi Uyumsal Yeme Davranışı Ölçeği (BDUYDÖ) ile, uyku problemleri Bebek/ Çocuk Uyku Sorunları Kısa Tanılama Formu (BUKF) ile değerlendirildi. Yoga grubundaki annelerin müdahale sonrasında stres düzeyinde (p0.05). Sonuç olarak, yoga eğitimi uyku ve beslenme problemi olan bebeklerin annelerinde annenin stresi, anne bebek ilişkisi ve anne ve bebeğin uyku ve besleme davranışları üzerine olumlu etkileri olan bir uygulamadır. Uyku ve beslenme problemi olan bebeklerin anneleriyle yapılan müdahale yaklaşımlarına yoga eğitimlerinin de dahil edilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of yoga on the stress of mothers with babies with sleep and feeding problems, the mother-infant relationship, and the sleep and nutrition of the mother and the baby. 55 mothers with babies with sleep and feeding problems were included in the study. 26 randomized mothers served as the control group, while the other 29 were applied yoga training through the videoconferencing method, twice a week, 1 hour a day for eight weeks. Mothers were evaluated with the Perceived Stress Scale (PSS) for stress levels, with Parent-Child Containing Function Scale for the mother-infant relationship, with the Infancy and Early Childhood Feeding Process Mother'sAttitudes Scale for their attitudes towards the feeding process of their babies, and with Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) for their own nutrition attitudes, with Pittsburg Sleep Quality (PSQI) for sleep quality and babies with Infancy PeriodAdaptive Eating Behavior Scale for feeding problems, with Brief Infant/Child Sleep Questionnaire (BISQ) for sleep problems. Improvements were observed in mothers' stress levels (p0.05). In conclusion, yoga training is a practice that has positive effects on maternal stress, mother-infant relationship, and sleep and feeding behaviors of the mother and baby in mothers of babies with sleep and feeding problems. It is thought that it would be beneficial to include yoga training in intervention approaches with mothers of babies with sleep and feeding problems.