Alüminat tabanlı fosforların sentezi ve lüminesans karakterizasyonu
Synthesis and luminescence characterization of aluminate based phosphors
  1. Tez No: 848121
  2. Yazar: DİLARA LOFÇA
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada ev sahibi katkısız kalsiyum gadolinyum alüminat (CaGdAlO4), terbiyum (Tb3+) katkılı kalsiyum gadolinyum alüminat (CaGdAlO4:Tb) ve praseodim (Pr3+) katkılı kalsiyum gadolinyum alüminat (CaGdAlO4:Pr) fosforlarını sentezlerken mikrodalga yardımlı tutuşma reaksiyonu yönteminden yararlanılmıştır. Fosfor malzemelerin X-ışını kırınım analizleri yapılarak sentez sonucunun başarılı olduğu görülmüştür. Sentezlenen ev sahibi CaGdAlO4 ve Tb3+, Pr3+ katkılı CaGdAlO4 fosforlarının doz ölçümünde kullanılıp kullanılamayacaklarını belirlemek ve katkıların ev sahibi fosfor malzemenin termolüminesans özelliklerine etkisini gözlemleyebilmek için fosfor malzemelerin termolüminesans (TL) ışıma eğrileri alınmıştır. UV ışınlamasının ardından elde edilen termolüminesans sonuçları incelendiğinde, terbiyum ve praseodim katkısıyla fosforun verdiği TL şiddetinin arttığı görülmüştür. Özellikle CaGdAlO4:Tb ve CaGdAlO4:Pr fosfor malzemelerin dozimetrik amaçlı olarak kullanılabilirliğinin incelenmesine yönelik olarak sönümleme ve doz cevabları araştırılmıştır. Bu malzemelerin ayrıca fotolüminesans ölçümleri alınmıştır. Elde edilen uyarma ve emisyon spektrumlarında terbiyum ve praseodim nadir toprak iyonuna ait geçişler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the host was unadulterated calcium gadolinium aluminate (CaGdAlO4), terbium (Tb3+) doped calcium gadolinium aluminate (CaGdAlO4:Tb) and praseodymium (Pr3+) doped calcium gadolinium aluminate (CaGdOal4:When synthesizing pr) phosphors, microwave assisted ignition reaction method was used. X-ray diffraction analysis of phosphorous materials was performed, and the synthesis result was successful. Thermoluminescence (TL) glow curves of phosphor materials were taken to determine whether the synthesized host CaGdAlO4 and Tb3+, Pr3+ doped CaGdAlO4 phosphors could be used in dose measurement and to observe the effect of the additives on the thermoluminescence properties of the host phosphor material. The TL intensity given by terbium and praseodymium-doped host phosphorus crystal was increased when the thermoluminescence results obtained after UV irradiation were examined. In particular, dosimetric characteristics such as fading and dose response were investigated for the examination of dosimetric availability of CaGdAlO4:Tb and CaGdAlO4:Pr materials. Photoluminescence measurements were also taken of these materials. Transitions of terbium and praseodymium rare earth ions were observed in the excitation and emission spectra obtained.