Farklı restoratif materyaller kullanılarak yapılan sınıf II restorasyonların 1 yıllık klinik performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the 1-year clinical performances of class II restorations using different restorative materials
- Tez No: 848153
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLEY ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu in vivo çalışmanın amacı bir geleneksel kompozit rezin, bir bulk-fill kompozit rezin ve bir yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinin posterior bölge dişlerdeki klinik performansını başlangıç ve 1 yıl takibin sonunda değerlendirmekti. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 110 hastada 259 Sınıf II restorasyon üç farklı restoratif materyal (Clearfil Majesty Posterior, Kuraray Medikal Inc, Japonya, Filtek One Bulk Fill Restorative, 3M-ESPE, ABD, Gaenial Universal Injactable GC Corp., Japonya) kullanılarak yapıldı. Kompozit rezin restorasyonlar yapılırken üniversal adeziv sistem (G-Premio Bond, GC Corp., Japonya) kullanıldı. Restorasyonlar başlangıçta ve bir yılın sonunda FDI kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Veriler Kruskal-Wallis ve Wilcoxon Testi kullanılarak analiz edildi. Çalışmada tüm kriterler için başlangıç ve bir yıl sonunda materyallerin klinik performansları açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study was to evaluate the clinical performance of a conventional composite resin, a bulk fill composite resin and a high filler flowable composite resin in posterior teeth at baseline and at the end of 1 year follow-up. In 110 patients who met the inclusion criteria, 259 Class II restorations were made using three different restorative materials (Clearfil Majesty Posterior, Kuraray Medikal Inc, Japan, Filtek One Bulk Fill Restorative, 3M-ESPE, USA, Gaenial Universal Injactable GC Corp, Japan). A universal adhesive system (G-Premio Bond, GC Corp, Japan) was used when making composite resin restorations. Restorations were evaluated using FDI criteria at baseline and at the end of one year. Data were analyzed using the Kruskal-Wallis and Wilcoxon Test. In the study, no significant difference was detected in the clinical performance of the materials at the beginning and at the end of one year for all criteria (p˂0.05).