Trigeminal sinir ışınlamalarında stereotaktik radyocerrahi planlama tekniklerinin farklı tedavi cihazlarında dozimetrik incelenmesi
Dosimetric evaluation of stereotactic radiosurgery planning techniques for trigeminal nerve irradiation in different treatment devices
  1. Tez No: 848154
  2. Yazar: ASLIHAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT ONARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
CyberKnife tedavi cihazında tedavi edilmiş olan 20 adet trigeminal nevralji hastasına ait tomografi görüntüleri kullanılarak, aynı hastalara Tomoterapi ve Versa HD cihazlarında retrospektif olarak stereotaktik planlama teknikleri uygulanmıştır. Her hasta tek fraksiyonda 60 Gy doz alacak şekilde planlanmıştır. Tedavi planları, GTV dozları, kritik organ dozları, konformite indeksi (CI) ve homojenite indeksi (HI) açısından değerlendirilmiştir. Beyin sapına ait dozlar açısından CyberKnife cihazı en iyi sonuçları vermektedir, ancak Versa HD cihazı da benzer sonuçları sağlayabilmektedir. Ayrıca Versa HD cihazı özellikle optik yapıların dozları açısından en iyi sonuçları vermiştir. Tüm bu sonuçlara dayanarak Versa HD cihazının CyberKnife cihazına bir alternatif olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
By using tomography images of 20 trigeminal neuralgia patients who were treated with CyberKnife treatment device, stereotactic planning techniques were applied retrospectively to the same patients on Tomotherapy and Versa HD treatment devices. Each patient was planned to receive a dose of 60 Gy in a single fraction. Treatment plans were evaluated in terms of GTV doses, critical organ doses, conformity index (CI), and homogeneity index (HI). The CyberKnife device provides the best results in terms of doses to the brainstem, but the Versa HD device can also provide similar results. In addition, the Versa HD device gave the best results, especially in terms of doses of optical structures. Based on all these results, it was concluded that the Versa HD device could be an alternative to the CyberKnife device.