Superior serebellar arter ve trigeminal sinir nöroanatomisine dair, koç beyni mikroşirürji eğitim modeli geliştirilmesi
Neurosurgical training model with ram cadaver about the neuroanatomy of the superior cerebellar artery's relationship with the trigeminal nerve
  1. Tez No: 991405
  2. Yazar: ONUR KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRULLAH CEM KESİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Anatomi, Neurosurgery, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Uzmanlık tezimizde, sadece bir kadavra eğitim modeli geliştirmeyi değil, diğer araştırmacılar için karşılaştırmalı anatomi atlası kıvamında bir el kitabı ve nöroanatomik çalışma nasıl yapılır konulu bir rehber hazırlamak istedik. Bu sebeple, sadece“mikrovasküler dekompresyon”eğitim modeline yönelik değil, kranium ve kafa tabanı anatomisi, willis poligonuna direkt erişim ve baziler kateterizasyonla damar içi lateksin nasıl verileceği, formaldehit fiksasyon teknikleri, pahalı cerrahi aletler yerine uygun fiyatlı alternatifler bulunması, araştırmacıların formaldehit ve kimyasal maruziyetlerini azaltma yöntemleri, hayvan kadavrası temin sürecinde dikkat edilecek hususlar, makine öğrenimi(yapay zeka) destekli grafik dizayn tekniği(MDGD)'nin lateks uygulamalara alternatif olup olamayacağı konularına dair çok detay ve incelikli bilgiler paylaştık. Dünya'daki beyin cerrahı sayısı, nüfusa oranla daha fazla artmakta, cerrah başı vaka sayısı hızla düşmektedir. Endovasküler, perkütan girişimlerin artması, hastaların tecrübeli cerrahları tercih etmesi sebebiyle, nadir ve riskli ameliyatlar alanında, yeni cerrahların yetişmesi adeta imkansız hale gelmektedir. Konuya dikkat çekmek ve yetkin cerrahların yetişmesine katkı sunmak için, nadir ve yüksek riskli ameliyatlardan olan“mikrovasküler dekompresyon”konusunda da koç kadavrası eğitim modeli geliştirdik. Hiçbir teknik alt yapı olmadan, yerleşik düzene sahip nöroanatomi laboratuvarı bulunmadan, cerrahi motor, dijital çekim yapabilen pahalı mikroskoplar, DSLR fotoğraf makineleri olmadan, uygun fiyatlı ve herkesin kolayca temin edebileceği malzemeleri kullanarak, MDGD teknolojilerinin gücüyle, nasıl profesyoneller ile yarışabilecek düzeyde kranial eğitim modelleri hazırlanabileceğini ve insan ile karşılaştırmak için, hayvan kadavraları üzerinde nasıl nöro-anatomik araştırmalar yapılabileceğini detaylı şekilde anlattık. Nadir ve riskli ameliyatlar konusunda, edindiğimiz laboratuvar tecrübelerini, ameliyathane tecrübelerimiz ile birleştirerek, keyifle okuyacağınızı umduğumuz bir başvuru kaynağı hazırladık.
Özet (Çeviri)
In our medical specialty thesis, we didn't only want to prepare a neurosurgical training cadaver model, but also we wanted to prepare comparative anatomy atlas handbook and a guide for the researchers who want to do neuroanatomical research. For that reason, we shared valuable and subtle information, not only about the“microvascular decompression”, but also about anatomy of cranial base, how to make latex injections with direct access to the Willis polygon and basilar catheterization, formaldehyde fixation, cheap alternatives for expensive surgical devices, how to decrease formaldehyde and chemical exposure for researchers, things to pay attention to while buying animal cadavers, and whether machine learning (artificial intelligence) supported graphical design techniques (MDGD) can be an alternative to latex injections. The number of neurosurgeons increase much more rapidly than world's population and the number of cases per surgeon decreases as a result. An increase in endovascular and percutaneous interventions and patients' preference for experienced surgeons, make expertization of new surgeons almost impossible in rare and high-risk surgeries. To draw attention to the subject and contribute to the expertise of new surgeons, we developed a ram cadaver training model for microvascular decompression, which is also a rare and high-risk surgery. Without any technical infrastructure, without a neuroanatomy laboratory, without any surgical motors or expensive microscopes with camera, without DSLR cameras, using only cheap and easy-to-supply materials and with the power of MDGD technologies, it is possible to prepare cranial training models like professionals and do neuroanatomical research on animal cadavers to make comparisons with humans. We explained all the necessary information in detail. About the subject of rare and high-risk surgeries, we united our experiments in the operating theater with laboratory experiments and prepared a reference source that you will read with joyment hopefully.