Serebral palsi tanılı çocuklarda görev odaklı su içi egzersizin okupasyonel performans ve katılım üzerine etkisi
The effect of task-oriented in-water exercise on occupational performance and participation in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 848155
  2. Yazar: AYBİKE BAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma SP'li çocuklar tarafından tercih edilen okupasyonlarla uygulanan görev odaklı su içi egzersiz programının (GOSİP) okupasyonel performans ve katılım üzerine etkisini incelemek amacıyla çapraz geçişli tasarımda planlanmıştır. Çalışmaya SP'li (KMFSS 1-3, EBSS 1-3), 6-18 yaş arasında 12 çocuk (yaş=11,91±3,39 yıl, 8K) dahil edildi. Çocuklar basit randomizasyon ile“A”ve“B”olmak üzere iki gruba ayrıldı. GOSİP'in planlanmasında Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ) kullanıldı ve çocuklar için en önemli beş okupasyon belirlendi. Bu okupasyonlar temelinde çalışma grubuna GOSİP uygulanırken kontrol grubuna geleneksel rehabilitasyon egzersizi uygulandı. Egzersizler 16 hafta boyunca, haftada 2 kez, günde 40 dakika uygulandı. Aynı yöntem gruplar çaprazlanarak 16 haftalık ikinci periyota tekrar edildi. Çocukların okupasyonel performansı Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ), katılımı Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA), motivasyonu Pediatrik Motivasyon Ölçeği (PMÖ), su içi egzersizden hoşlanma durumu Fiziksel Etkinlikten Hoşlanma Ölçeği-Kısa Form (FEHÖ-KF) ile değerlendirildi. Bağımlı grup, egzersiz öncesi-sonrası elde edilen verileri karşılaştırmak için Wilcoxon Signed Rank Test uygulandı. Bağımsız grup, temel düzey ve egzersiz sonrası elde edilen verileri karşılaştırmak için Mann-Whitney U Test uygulandı. GOSİP sonrası her iki grubun, bağımlı grup KAPÖ puan ortalamaları karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned in a crossover design to examine the effect of task-oriented in-water exercise program (TOIWE) applied with preferred occupations by children with CP on occupational performance and participation. The study included 12 children (age=11.91±3.39 years, 8F) aged 6-18 years with CP (GMFCS 1-3, MACS 1-3). Children were divided into two groups,“A”and“B”, by simple randomization. Canadian Occupational Performance Measure (COPM) was used to plan the GOSIP and the five most important activities for children were identified. On the basis of these activities, GOSIP was applied to the study group, while the control group applied conventional rehabilitation exercise. Exercises were performed twice a week for 40 minutes a day for 16 weeks. The same method was repeated in the second period of 16 weeks by crossing the groups. Children's occupational performance was assessed using the Canadian Occupational Performance Measure (COPM), participation was assessed using the Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI), motivation was assessed using the Pediatric Motivation Scale (PMS), and enjoyment of aquatic exercise was assessed using the Physical Activity Enjoyment Scale-Short Form (PACES-SF). When the mean scores of the dependent group COPM scores of both groups were compared after GOSIP, a significant difference was found (p0.05).