Kant'ta ve Adorno'da özgürlük sorunu
The question of freedom in Kant and Adorno
- Tez No: 848178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOROS GÜNEŞ ESGÜN BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Kant'ın muğlak bıraktığı özgürlük türleri ile isteme ve seçim arasındaki ilişkiyi özgür seçim merkezinde tartışmaktır. İsteme ve özgür seçim arasındaki ayrım Kant'ta ahlak dışı eylemlerin faile isnat edilebilirliği ile ilgili tartışmaya çözüm olarak sunulur. Kant'ın özgürlük düşüncesini özgür seçimi merkeze alma önerimiz isteme ve özgür seçim ayrımıyla birleştirilerek ele alınacaktır. Özgür seçim maksimlerin kaynağı olduğundan Adorno'nun Kant'a yönelik mizaç etiği eleştirisinin nedenleri karakter, kişilik, mizaç, maksim ve orijinal maksim (Gesinnung) ayrımları üzerinde durularak araştırılacaktır.“Kant etiği mizaç etiği olarak görülebilir mi?”ve“özgür seçimi merkeze alan bakış açısı Adorno'nun mizaç etiği eleştirisine cevap verebilir mi?”sorularına cevap aranacaktır. Son olarak Kant'ın seçimi ön plana çıkaran bakış açısına karşı birlikte acı çekme duygusunu temel alan Adorno'nun özgürlük görüşü direniş ve duygudaşlık üzerinden ele alınarak Adorno'nun hem bireysel hem de toplumsal özgürlüğün olanağı hakkında yeni bir düşünme biçimi sunup sunmadığı üzerine tartışılacaktır. Bu bağlamda bu çalışma Kant ve Adorno'da özgürlüğün olanağını seçim, mizaç ve birlikte acı çekme odağında göstermeye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the types of freedom left ambiguous by Kant and the relation between volition and choice in the center of free choice. The distinction between volition and free choice is presented in Kant as a solution to the debate about the attributability of immoral acts to the agent. Our proposal to center Kant's idea of freedom on free choice will be discussed in conjunction with the distinction between volition and free choice. Since free choice is the source of maxims, the reasons for Adorno's criticism of Kant's ethics of temperament will be investigated by focusing on the distinctions between character, personality, temperament, maxim and original maxim (Gesinnung). Answers will be sought to the questions“Is Kant's ethics can be seen as temperament ethics?”and“Is the perspective centering on free choice respond to Adorno's criticism of disposition ethics?”. Finally, Adorno's view of freedom, which is based on the feeling of compassion against Kant's perspective that emphasizes choice, will be discussed through resistance and empathy, and whether Adorno offers a new way of thinking about the possibility of both individual and social freedom will be discussed. In this context, this study focuses on showing the possibility of freedom in Kant and Adorno through the focus on choice, disposition and compassion.