Yüzey kaplaması uygulanmış AZ31 alaşımının darbeli aşınma davranışlarının araştırılması
Investigation of impact wear behaviors of AZ31 alloy with surface coating applied
- Tez No: 848184
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mg alaşımları yaygın olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Ancak Mg ve alaşımlarının, zayıf aşınma direnci ve zayıf korozyon direnci nedeniyle sektörlerde kullanım alanları kısıtlıdır. Bu durum, yüksek dayanım/ağırlık oranına rağmen kullanım alanları için dezavantaj oluşturmaktadır. Mg ve alaşımlarının bu dezavantajları, herhangi bir yüzey koruması uygulanmadan kullanılmalarına engel olmaktadır. Bu çalışmada, AZ31 alaşımının darbe dayanımını arttırmak amacıyla numunelere DC manyetik alanda Fiziksel Buhar Biriktirme (PVD) yöntemi ile film kaplamalar uygulanması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mg alloys have the potential to be widely used. However, Mg and its alloys have limited use in industries due to poor wear resistance and poor corrosion resistance. Despite the high strength/weight ratio, this situation creates a disadvantage for the usage areas. These disadvantages of Mg and its alloys prevent their use without any surface protection. In this study, it is planned to apply film coatings to the samples by Physical Vapor Deposition (PVD) method in DC magnetic field in order to increase the impact resistance of the AZ31 alloy.